Burhaniye Belediyesi’nden Can Dostlar İçin Bir İlk Daha

Burhaniye Belediyesi’nden Can Dostlar İçin Bir İlk Daha

06.1.2022

Burhaniye Belediyesi, sokak hayvanlarına yönelik bir ilki daha gerçekleştirerek kemik öğütücü makine imal etti. Her gün kasaplardan toplanan kemikler bu makine ile öğütülüp çeşitli gıdalarla harmanlanarak barınaktaki hayvanlara yaş mama olarak veriliyor.

Sokak Hayvanlarına yönelik ürettiği hizmet politikalarıyla adından sıkça söz ettiren Burhaniye Belediyesi, yine bir ilke daha imza attı. Belediye şantiyesinde üretilen kemik kırma ve öğütme makinesiyle kaba kemiklerden mama üretmeye başlayan Belediye, sokak hayvanlarının daha çok ve sağlıklı şartlarda beslenmeleri için çalışmaya devam ediyor.

Burhaniye Belediyesi Alida Nedim Eraslan Sokak Hayvanları Bakımevinde uygulanmaya başlanan sistemle, atık durumda olan büyük ve küçükbaş hayvanların kemikleri günlük kasaplardan toplanarak kıyma şekline getirilip kaynatılıyor. Daha sonra bu kıyma, çeşitli gıdalarla harmanlanıp yaş mama olarak sokak hayvanlarına veriliyor.

Kaba ve bütün kemiklerin, sokak hayvanlarının hem sağlıkları hem de sosyal yaşamlarında kavga unsuru oluşturduğundan dolayı tehlikeli olduğunu söyleyen Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Bu durumu bir nebze önleyebilmek adına Belediyemiz şantiyesinde arkadaşlarımız tarafından böyle bir makine imal edildi ve kasaplardan günlük kemikler toplanmaya başlandı. Toplanan kemikler imal ettiğimiz kemik öğütücüden geçirilerek kıyma şekline getiriliyor ve sonrasında ekmek, hamur ve sokak hayvanlarının gıdalarına uygun malzemelerle harmanlanarak kaynatılıyor. Bu sistemle hem kaba kemikler doğada tehlike saçmıyor hem de sokak hayvanlarımıza yaş mama olarak geri dönüyor” dedi.

Sokak Hayvanlarıyla ilgili bu güne kadar kalıcı hizmetlere imza atan Burhaniye Belediyesi, can dostlar için bölgenin en büyük hayvan bakımevini tamamlamak üzere.. Son sistem 2’li padoklarda otomatik sulama sistemi ve tedavi alanlarıyla sokak hayvanlarını ön planda tutan Burhaniye’de, yapılan protokollerle atık yağlarda takas edilerek sokak hayvanlarına mama olarak kazandırılıyor. Belediye ayrıca düzenli olarak sokaklarda hayvanları besleyerek tedavilerini yapıyor.