Burhaniye’de Görüntü Kirliliği Mücadelesi Başladı

Burhaniye’de Görüntü Kirliliği Mücadelesi Başladı

05.1.2022

Burhaniye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü görüntü kirliliği ile mücadelesini sürdürüyor.

Burhaniye Belediyesi Kent Estetiği ve Trafik güvenliği bakımından ilçede yol kenarlarında bulunan tabelaları kaldırmaya başladı. Burhaniye Zabıta ekipleri öncülüğünde, Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülen çalışmalarda tüm tabelalar söküldü.

Çevre ve insan sağlığı bakımından çalışmalarına aralıksız devam eden Burhaniye Belediyesi, encümende aldığı kararla kent estetiği bakımından görüntü kirliliği yaratan ve trafiği güvensiz hale getiren yol kenarındaki izinli ve izinsiz tüm ticari reklam tabelalarını kaldırmaya başladı.

Encümen kararı gereği ilk planda, Enver Güreli Caddesi Altınyol Kavşağı Siteler Bulvarı, Karıca Deresi güzergâhı, İsmail Kızıklı Caddesi ile Ayaklı Caddesi birleşiminde yer alan ve özellikle yaz sezonunda artış gözlenen gelişi güzel olarak yol kenarlarına yerleştirilen tabelalar Zabıta Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalarla sökülmeye başlandı. Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince sökme ve kesme işlemleri sonrası kesilerek kaldırılan tabelalar, belediye şantiyesinde emanete alındı.

Çevre kirliliğinin yanı sıra görüntü kirliliğinin de uluslararası bir sorun olduğunu belirten Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, belediye olarak çevre konusunda duyarlı çalışmalar yaptıklarını ve son olarak da encümen de aldıkları kararla kent estetiği başta olmak üzere görüntü kirliliği oluşturan özellikle yol kenarı tabelalarının kaldırılmasının kararı aldıklarını belirtti.

Sanayi, tarımsal ve kimyevi atıkların bilinçsiz ve izinsiz olarak yapılan uygulamalarla toplumu etkilediğini sözlerine ekleyen Başkan Deveciler “Burhaniye Belediyesi olarak genel kirlilikle alakalı eşgüdümlü mücadele içindeyiz, vatandaşlarımızı bu konuda daha hassas ve bilinçli olarak hareket etmeleri yönünde duyarlı olmalarını temenni ediyoruz” dedi.