Burhaniye’de Cumhuriyet’in 98.Yıl Kutlaması

Burhaniye’de Cumhuriyet’in 98.Yıl Kutlaması

27.10.2021

Burhaniye, Cumhuriyet’in 98’inci yılını birbirinden renkli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Burhaniye Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için hazırladığı iki günlük programda, resmi törenlerin yanı sıra konser ve sergi gibi bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Bu kapsamda Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerce ilçe genelinde esnafa türk bayrağı dağıtımı yapılacak. Burhaniye bayraklarla süslenirken; Kuvva-i Milliye Kültür Müzesi’nde“Burhaniye’de Cumhuriyet” temalı fotoğraf sergisi Bayram haftası boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

“ÖNCE RESMİ TÖREN”

28 Ekim günü 13.00’da Burhaniye Cumhuriyet Meydanında Atatürk anıtına Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve Garnizon Komutanlığı tarafından çelenk bırakılmasıyla başlayacak kutlamalar, akşam düzenlenecek ve saat 20:00’da Türkü Akbayram konseri ile devam edecek.

29 Ekim günü sabah saat 09.45’de Kaymakamlık binasında ilçe protokolü tarafından tören düzenlenecek. Protokol daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek törenlere katılacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, İlçe Kaymakamı İlyas Memiş günün anlam ve önemine yönelik konuşma yapacak. Konuşma sonrasında tören katılımcılarına sunulacak halk oyunları gösterisi ve bando eşliğinde resmi geçit töreni düzenlenecek. Tören sonrası Belediye hoparlörlerinden Atatürk’ün sevdiği şarkılar, marşlarla, kahramanlık şiirleri ve türküleri yayınlanacak.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında 29 Ekim 2021 Cuma günü saat : 19.15'de Eski kütüphane önünden Cumhuriyet Meydanı’na "Cumhuriyet Yürüyüşü- Fener Alayı" gerçekleştirilecek. Fener alayının ardından Cumhuriyet Meydanı'nda halk oyunları gösterisi yapılacak.