Sivrisineksiz Bir Yaz İçin Çalışmalar Şimdiden Başladı

Sivrisineksiz Bir Yaz İçin Çalışmalar Şimdiden Başladı

17.12.2019

Yaz aylarını daha rahat geçirmek adına Burhaniye Belediyesi, sivrisinek ve karasineklerle mücadele için kanalizasyonları ilaçlamaya başladı.
Burhaniye’de bahar ve yaz aylarında uçmaya başlayacak kent zararlıları olarak tanımlanan halk sağlığı ve huzurunu bozan sivrisinek, karasinek gibi uçkunlar için Belediye Sağlık İşleri ekipleri çalışmalarına başladı. Burhaniye genelinde ki tüm mahallede bulunan kanalizasyon sistemleri, kurulan özel bir ekiple sisleme yöntemi uygulanarak uçkunların önüne geçilmek için ilaçlamalara başladı.
Yazın oluşacak sivrisineklerin anaç halde larva bırakmadan lav edildiği sistem de özel ilaçlarla uygulamalar yapılıyor. Lağımlarda bulunan fareler içinde çalışmalar yapan ekipler, kanallara yerleştirdikleri pastel fare lokumlarıyla da özellikle lağım fareleriyle mücadele ediyor.
Kış boyu sürecek kanalizasyon ilaçlama çalışmaları Mart ayı itibariyle kapsamlı olarak genişletilerek merkez ve kırsallarda yapılacak çalışmalarla devam edecek. Doğru ve zamanlı bir çalışmayla yaz aylarında vatandaşların sıtma, tifo, tifüs, kolera, ensefalit, sarıhumma, batı nil ateşi gibi hastalıklara karşı sıkıntısız ve daha sağlıklı zaman geçirmeleri yönünde yapılan çalışmalar şimdiden vatandaşlar tarafından beğeni kazanmaya başladı.
Burhaniye’nin daha rahat bir yaz geçirmesi için sağlık işleri ekiplerinin sürekli çalışma içinde olduğunu ifade eden Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “ Kışın yaptığımız bu çalışmalarla, uçkunların larva döneminde üremeden yok edilmesiyle yazın vatandaşlarımız daha sıkıntısız bir dönem geçirecekler. Biz de önlemlerimizi önceden aldığımız için yazın daha etkin çalışmalar yapabileceğiz” şeklinde konuştu.