Muhtarlar Günü Burhaniye’de Kutlandı

Muhtarlar Günü Burhaniye’de Kutlandı

19.10.2019

19 Ekim Muhtarlar günü Burhaniye Belediyesi ve Burhaniye Kaymakamlığı tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.
2015 yılında alınan kararla her yıl kutlanmaya başlanan 19 Ekim Muhtarlar günü kutlamaları Burhaniye Cumhuriyet meydanında düzenlenen törenlerle başladı. Saygı duruşu İstiklal marşının okumasının ardından şiirler okundu. Muhtarlar adına Atatürk anıtına çelenk bırakan Ören Mahallesi muhtarı İlker Kurt daha sonra günün anlam ve önemine yönelik konuşma yaptı.
Kurt konuşmasında şunlara değindi. “19 Ekim 1829 tarihinde 2. Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul-Eyüp ve Galata kadılıklarında kurulan muhtarlık kurumu 190 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kurumlara iletilmesinde köprü oynayan muhtarlık Osmanlı’dan, Cumhuriyet’e taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir” dedi. Konuşmasının devamında Kurt “Temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetinde ki mühründen alan bu kurum siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarlar vatandaş ile devlet arasındaki köprüdür” diye konuştu.
Tören sonrasında Burhaniye Belediyesi tarafından muhtarlara özel bir yemek düzenlendi. Ahmet Akın Kültür Merkezinde düzenlenen yemekte konuşan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Muhtarların Türkiye’nin en ücra köşelerindeki vatandaşlara hizmet eden bürokrasinin temsilcileri olduğunu belirterek, vatandaşın iyi veya kötü günde ulaşacakları en önemli yer ve kişinin muhtarlar olduğunu söyledi. Konuşmasın devamında muhtarların Demokrasinin olmazsa olmazı olduğunu ifade eden Deveciler “Bizlerde Belediye Başkanı olarak muhtarlara özverili davranarak vatandaşların sıkıntılarını elimizden geldiği kadar çözmek istiyor ve gayret ediyoruz. Muhtarların görevi kutsaldır” dedi.
Muhtarların yasal anlamda da sıkıntılarının yavaş yavaş kapatıldığına değinen Başkan Deveciler “mesela önceden sigortaları falan kendileri ödüyordu şimdi devlet tarafından ödenmeye başlandı. Ayrıca bir bürokrat gibi az da olsa bir maaş almaktadırlar. Başlangıç da olsa bu iyi ama aslında o maaş azdır bence daha fazlasını hak etmektedirler. Bu da umarım düzelecektir. Bizde artık Belediye meclis üyelerimiz başta olmak üzere birimlerimizle birlikte sorunları bire bir muhtarlarla aşmaya başladık. Çalışmalarımızı bu şekilde devam ettiriyoruz” diye konuşmasını tamamladı.
Yemeğe katılarak bir konuşma yapan Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner ise Muhtarlık müessesinin hizmetleri sunarken yaptıkları önemli mevki olduğuna değinerek “Onlar halkın en yakın temsilcileri, halkın yörenin sıkıntılarını en yakından bilen insanlar, bizlerde birçok kamu hizmeti ifasında onların bilgilerine başvuruyoruz. Birlikte çalışıyoruz. Katılımcı yönetim ve çağdaş demokrasi anlayışının en önemlileri muhtarlar bizim için değerli” dedi.
Muhtarlar günü programı yemek sonrası son buldu.