Gaziler Günü Burhaniye’de Kutlandı

Gaziler Günü Burhaniye’de Kutlandı

19.9.2019

Mustafa Kemal Atatürk'e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Mareşallik' ve 'Gazilik' unvanının verilişinin 98. yıl dönümü olan Gaziler Günü Burhaniye’de düzenlenen törenler kutlandı.
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenler, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Daha sonra Kaymakam Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç ve Belediye Başkan Vekili, Mehmet Çakır Atatürk anıtına çelenk bıraktı.
Günün anlam ve önemine yönelik Muharip Gaziler Derneği şube başkanlığı üyesi adına Kıbrıs Gazisi Nurettin Çınar konuşma yaptı. Çınar konuşmasında “19 Eylül Gaziler günü aziz vatanımızın bağımsızlığı ve bekası yolunda muharebe meydanlarında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakâr ve kahraman gazilerimizin şeref ve kahramanlık günüdür. Gaziler gününü kutlamanın gururu ve heyecanı içerisindeyiz” dedi.
Meydan da düzenlenen tören, şiirlerin okunması ve Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen halk oyunları gösterisiyle son buldu.
Daha sonra şehit, gazi ve aileleri Burhaniye Belediyesi ve Burhaniye Kaymakamlığı tarafından düzenlenen yemekte bir araya geldi. Şehitler için duaların okunmasıyla başlayan yemekte konuşan Kaymakam Hüseyin Öner “Al bayrağımızın gölgesinde bağımsız olarak yaşayıp istifade edebiliyorsak, hepimizin takdir edeceği gibi, başta şehitlerimiz ve ondan sonra ölümü göze alarak bu vatana hizmet etmeyi kendine paye bilen kahraman gazilerimizin bunda emekleri çoktur” dedi.