Burhaniyenin Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

Burhaniyenin Kurtuluşu Törenlerle Kutlandı

08.9.2019

Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşu düzenlenen törenlerle kutlandı.
Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı düzenlenen törenlerle kutlanmaya başlandı. Atatürk Anıtına çelenk konulmasının ardından İstiklal Marşı ve saygı duruşuyla başlayan törenler daha sonra Meydan da düzenlenen etkinliklerle sürdü. Kaymakam Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Bn. Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler kurtuluş gününü kutlayarak vatandaşları selamladı. Günün anlam ve önemi dair Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptığı konuşmada “ Bugün Samsun da yakılan özgürlük ateşinin Erzurum da, Amasya da, Sivas da ve tüm Anadolu da tutuştuğu ‘Ölürsem Şehit, kalırsam gazi’ diyenlerin süngünün üzerine bedenlerini attıkları gündür. İlçemiz Kurtuluş savaşında Kuvayı Milliyenin karargâhı olarak tarihin şanlı sayfalarında adımızı yazdırmıştır. Burhaniye halkı ve efeleri yiğitçe savaştı. Geçmişimizden aldığımız güçle geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. 97 yıl önce topla tüfekle verdiğimiz bağımsızlık mücadelesini, bugün ilimde ve bilimde Türk milletine yakışır şekilde vermeliyiz. Tam bağımsız Laik ve demokratik ilerici Cumhuriyeti ilelebet yaşatma ülküsü bizlerin ödevidir” diye hitap etti.
Yapılan konuşmanın ardından, Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi, meydanı dolduran Burhaniyelilere halk oyunları gösterileri sundu. Şiir dinletilerinin de yapıldığı program sonrası kortej düzenlendi. Araçların geçiş merasimi sonrası gündüz kutlamaları sona erdi.
Burhaniye’nin Kurtuluş günü törenleri akşam 18.00’da Atatürkçü Düşünce Derneği tarafından İskele Liman çay bahçeleri önünde gerçekleştirilecek söyleşiyle devam edecek, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Öğretim Görevlisi İsmail Oğuz tarafından “Milli Mücadelenin 100.yılında Kuvva-i Milliye” konulu söyleşi yapılacak.
Kutlamalar, Akşam saat 21.30’da Cumhuriyet Meydanında Faruk Demir konseriyle son bulacak. Meydan da Gençlik Merkezi tarafından Halk oyunları gösterileri de gerçekleştirilecek.