Burhaniye’nin Anıt Ve Heykelleri Yenileniyor

Burhaniye’nin Anıt Ve Heykelleri Yenileniyor

06.9.2019

Burhaniye Belediyesi anıt ve heykellerin bakım onarım ve temizliğine başladı.

Burhaniye Belediyesi, başta Cumhuriyet Meydanında bulunan Mustafa Kemal Atatürk heykeli başta olmak üzere ilçe genelinde bulunan anıt büst ve heykellerin bakım onarım ve temizliğini yapmaya başladı.
Heykellerin dış etkenlerden oluşan kir ve pisliklerinden arındırılması için yapılan çalışmalar da, restoratör ve uzman personeller tarafından ilk olarak kumlama makinasıyla boyalar soyularak yeni bir plak tabakası oluşturuluyor. Yapılan koruma katmanından sonra iki kat cilalama işlemi yapılarak eser restorasyonu tamamlanıyor.
Başta Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Harp Akademileri olmak üzere Haydarpaşa Garı, Koç Üniversitesi, Sabancı yalıları gibi birçok eseri restore eden Türkiye’de önemli projeler yapmış olan firma program doğrultusunda ilçedeki yıpranmış anıt ve heykellerin yenilenmesini sağlayacak.
İlçede ki irili ufaklı birçok anıt heykel ve büstlerin yenilenmesi için düğmeye basan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler : "Bu tür değerlerin zamana yenik düşmemesi için bakım ve onarımların her zaman yapılacağını vurgulayarak, her törende önünde saygı ile durduğumuz milli değerlerimizi korumakla mükellefiz. Burhaniye’nin sembolü olan Kuvva-i Milliye Anıtı’mızı da önümüzdeki ay yenileyerek temizliğini yapacağız” dedi.