Burhaniyeden Muhteşem Festival

Burhaniyeden Muhteşem Festival

26.8.2019

Açılışını Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivali binlerce kişinin katılımıyla son buldu.
Her yıl geleneksel olarak yapılan ve bu yılda 30.su düzenlenen Burhaniye Ören Turizm Kültür Sanat Festivali Volkan Konak, Onur Akın ve Grup Gripin’in konserlerinin yanı sıra paneller, turnuvalar, şölenler ve tiyatrolarla dolu bir programla son buldu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açılışını yaptığı ve 3 gün süren festivale yaklaşık 100 bin kişi katıldı. Ören ve iskele mahalleleri başta olmak Burhaniye’nin birçok yerinde düzenlenen festival etkinlikleri renkli görüntülere de sahne oldu.
Festivalin ev sahibi olan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler Kültür ve Sanatın önemine değinerek “Kültür bir toplumun maddi manevi elde ettiği değerlerle önem kazanır ve etkileşim yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılır. Sizler tarafından seçilmiş bir temsilci olarak bu köprüyü sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu.
Başta KKTC’den olmak üzere birçok siyasetçi ve yazarın katılarak ülke ve dünya gündemini tartıştığı panellerin ve söyleşilerin düzenlendiği festivalde; ortak akıl, demokrasi, siyaset, ekonomi ve hukuk konuları ele alındı.
Festival kapsamında düzenlenen Sünnet şöleniyle 32 çocuk erkekliğe yapılan etkinliklerle adımlarını attı. Çocuklara Belediye Başkanı Deveciler ve hayırseverler tarafından altın ve saat hediye edildi.
Ayrıca festival çerçevesinde Briç Turnuvası da düzenlendi. Avrupa ve Türkiye birincilikleri olan sporcuların da katıldığı yaklaşık 200 çift ödüller için kıyasıya rekabet etti. Dereceye girenlere madalya ve hediyeler verildi.
Yerel sanatçılarında yer aldığı festivalde Sanatçı Ümit Ülperen şarkılarını Burhaniyeliler için söyledi. Düzenledikleri konserlerle izleyenleri Türk Halk Müziğine doyuran BUKÜSAD (Burhaniye Kültür Sanat Derneği) ise halktan büyük takdir topladı.
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi tarafından ilçenin birçok yerinde düzenlenen etkinliklerin devamında, mahallelerde Orta Direk Tiyatrosu, Tiyatro Gülgeç ve Burhaniye Belediyesi Kent Tiyatrosu gösteriler düzenledi.
Açılış gecesi Onur Akın’ın dillerden düşmeyen şarkılarını söylemesiyle başlayan eğlenceler festivalin ikinci günü Volkan Konak konserine gelen yaklaşık 15 bin kişi ile devam etti. Festival Grup Gripin’in konseriyle son buldu.
Festivalde Grup Gripin üyeleri isteği üzerine plaket ve çiçek yerine Burhaniye Belediyesi TEMA Vakfına 10 adet fidan dikimi gerçekleştirdi. Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, grup üyelerini sosyal sorumluluklarından dolayı kutlayarak, fidan dikim sertifikasını sahnede Gripin üyelerine takdim ederek teşekkür etti.