Burhaniye Festivali Hız Kesmiyor

Burhaniye Festivali Hız Kesmiyor

25.8.2019

Burhaniye Festivali ikinci gününde dolu dolu bir programla devam ediyor.

Burhaniye Belediyesi tarafından bu yıl 30.su düzenlenen Burhaniye Ören Turizm Kültür ve Sanat Festivalinin ikinci günü düzenlenen Sünnet şöleni, Briç Turnuvası, Konser, söyleşi ve Tiyatrolarla devam ediyor.

23 Ağustos tarihinde açılışı yapılan ve üç gün sürecek olan Festivalin ikinci günü düzenlenen briç turnuvasıyla başladı. Ahmet Akın Kültür Merkezinde düzenlenen turnuvaya Avrupa ve Türkiye birincilikleri almış sporcular da katıldı.

Briç Turnuvası sonrası geleneksel hale gelmiş Sünnet Şöleni düzenlendi. 32 Burhaniyeli çocuğun erkekliğe adım attığı şölende çocuklar ve aileleri düzenlenen etkinliklerle doyasıya eğlendi. Şölende Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler sünnet çocuklarına altın hediye etti.

Sünnet şöleni sonrası Ören meydanında, Moderatörlüğünü Emekli Öğretim görevlisi Cahit Yarış’ın yaptığı ve panelist olarak CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı’nın katıldığı ‘Yerel yönetimlerin Türkiye siyasetine yansımaları’ konulu söyleşi düzenlendi. Ören meydanını dolduran vatandaşların büyük ilgi gösterdiği panelde ülke gündemi de konuşuldu.

İskele Meydanında düzenlenen bir diğer söyleşinin konukları ise İyi Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ ve Yeniçağ gazetesi yazarı Ertuğrul Kalafat idi. ‘Suriyeli Sığınmacılar’ konulu panelde ise mülteci sorunlar ve politik yanlışlıklar konuşuldu.

Düzenlenen son panele katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve Hazine eski Müsteşar Yard. Ferhat Emil’in ‘Ekonomi nereye gidiyor’ konulu söyleşi de ise ülke ekonomisinin değerlendirmeleri yapıldı.

Yapılan söyleşiler sonrası Belediye Başkanı Ali Kemal deveciler tüm panelistlere tek tek teşekkür ederek plaketlerini verdi.

Paneller haricinde Burhaniye konserlerle de coşmaya devam etti. Taylıeli Amfi Tiyatroyu dolduran binlerce kişi Volkan Konak ile bir araya geldi. Ünlü şarkıcı en sevilen şarkılarını Burhaniyeliler için söyledi. Binlerce kişinin Volkan Konak’a şarkılarında eşlik ettiği konser sonrası Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler yaptığı konuşmada “Burhaniye Kültür Sanat ve spora beş yıl hasret kaldı. Sizler bana 5 yıllık bir yetki verdiniz ve bende sizi Kültür Sanat ve Sanatçıyla buluşturmak zorundayım. Burhaniyeliler ve körfez halkı her şeyin en iyisine layık” dedi. Daha sonra Deveciler Volkan Konak'a Plaket ve içinde yöresel ürünlerin bulunduğu hediye paketi takdim etti.

Festival 25 Ağustos’da Grup Gripin konseri, söyleşi, Tiyatro ve THM dinletileriyle devam edecek.