Burhaniye Ören Kitap Fuarı Sona Erdi

Burhaniye Ören Kitap Fuarı Sona Erdi

05.8.2019

Burhaniye’de bu yıl ilk kez düzenlenen Burhaniye Ören Kitap Fuarı sona erdi. 5 gün süren fuarda Türkiye’de önemli yerlere sahip yazarlar, akademisyenler, politikacılar, milletvekilleri, belediye başkanları, gazetecilerin verdiği paneller ve söyleşiler büyük ilgi çekti.

31 Temmuz Çarşamba günü başlayan 1. Burhaniye Ören Kitap Fuarının açılış konuşmasını Burhaniye belediye Ali Kemal Deveciler yaptı. Devecilerin ardından Fuar organizasyonu adına gazeteci Sinan Karahan Fuarın ülkemize ve insanlarıma faydalarını anlatan bir konuşmanın ardından Siyaset ve kültür konusunda Balıkesir Milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin ve Ahmet Akın konuştular. Konuşların akabinde ise 1. Burhaniye Ören Kitap Fuarının stant açılışı yapıldı. Kitap stantları tek tek gezilirken, vatandaşlardan da kitap fuarı hakkında bilgi aldılar.

Yaşar Seyman’ın, Edebiyat, siyaset ve kadın söyleşinin ardından, yazar ve usta oyuncu İlyas Salman kürsüde yerini aldı. Kitap ve sinema sunumu sonrasında eski İzmir Miletvekili Güldal Mumcu Parlamenter Demokrasi, Terzi Yamağı söyleşiyle Barbaros Şansal kürsüde yerini aldı.

Burhaniye Ören Kitap Fuarının 2. Gününde ise, Demokrasilerde Medyanın rolü Serhan Asker, Cumhuriyet döneminde siyasi cinayetler anlatımı ile CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye’nin geleceği ile yazar Alper Taş, Ekonomi ve İstikrar ile CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi ve Bülent Kuşoğlu dinleyenleri ile buluşurken, gecenin son unda ise önce Ahmet Telli’nin Aşk ve Şiir, Seray Şahiner ise Bir Öykü, Bir Roman, Bir yazar konusunu anlattı.

Fuarın 3. Günü ise yine paneller ve kitap imzalayan yazarların yoğun çalışmaları ve vatandaşların büyük ilgisi ile devam etti. 2 Ağustos Cuma günü yapılan dinletiler ve panellerde günün ilk ismi Mustafa Balbay ve Işık Öğütçü oldu. Siyaset mi Edebiyat mı? İsimli dinletinin ardından eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar konuşmacı olarak sahnede yerini aldı. Büyük ilgi ile dinlenen Fikri Sağlar’ın Bir Darbenin Günlüğü isimli söyleşisinde ülkemizde bu güne kadar olarak sivil ve askeri darbeler konusunda bilgiler verdi. Belediyecilik yerelde başlar, yerelden iktidara sloganı ile eski İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Edirne Uzunköprü belediye başkanı Özlem Becan, Çanakkale Büyükşehir Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ve Mezitli Belediye başkanı Neşet Tarhan, yerelden iktidar isimli söyleşilerini gerçekleştirdi. Yazarlar Mustafa Gazalcı ve Güldal Okuducu ise Aylanma konularında söyleşilirini yaparken Murat Ağırel ise yolsuzluk sunumu yaptı.

3 Ağustos Cumartesi günü gerçekleşen panellerde ise eski CHP Milletvekili Kemal Anadol ve Özay Alpago Hukukun üstünlüğü Faik Bulut İnanç ve Hürriyet, Esas duruşta gazetecilik ile İsmail Saymaz, İslam ve İdeoloji ile İhsan Eliaçık, Alevilik İnancı ve Felsefe ile de Esat Korkamz dinleyenleri ile buluştu.

 Burhaniye Ören 1. Kitap Fuarının son günü ise ünlü yazar Ataol Behramoğlu için hazırlanan belgesel gösterimi yapılırken, gösterim sonrasında Dünyaya Seslenen Şair Ataol Behramoğlu konuşmasını yaptı. Hangi Edebiyat ile Şükrü Erbaş, Öner Yağcı, Cemreler Düştüğünde Buket Uzuner ve Tarihin ötesinde konuşması Erdoğan Aydın dinleyicileri ile buluştu. Burhaniye Ören Kitap Fuarının son gününde ise Yazar Şair Ataol Behramoğlu ile final yapılırken, üstadın biyografisini anlatan bir sinevizyon gösterimi sunuldu. Gösterinin ardından yazar ve şair Ataol Behramoğlu en güzel şiirlerinden bazılarını dinleyenlerine okurken ayakta alkışlandı. Burhaniye için çok faydalı bir organizasyon gerçekleştiği söyleyen Burhaniye Belediye başkanı Ali Kemal Deveciler, fuara katılan tüm yayınevleri yetkililerini, yazarlara, şairleri, panelistlere, fuarı ziyaret eden tüm ziyaretçilere ve alt yapıda emeği geçen tüm emekçilere teşekkür etti.