Kitap Fuarı Kitapseverlere Kapılarını Açtı

Kitap Fuarı Kitapseverlere Kapılarını Açtı

01.8.2019

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in 2019 yerel seçimlerinden önce verdiği sözlerin başında olan Kitap Fuarının 1.si vatandaşların yoğun ilgisi ile açıldı. Burhaniye Ören Meydanı’nda açılan stantlarda kitaplarını sergileyen yazarlar, vatandaşların imza kuyruğuna girmesiyle ayrı bir mutluluk yaşadılar.

1.Burhaniye Kitap Fuarı coşkulu bir katılımla kapılarını edebiyatseverlere açtı. Yüzlerce insanın katılımıyla gerçekleşen açılış töreni Başkan Ali Kemal Deveciler'in açılış konuşmasıyla başladı. Burhaniye belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, yaklaşık olarak 120 günlük görev süresi içerisinde öncelikli olarak yapılan ve yapılacak olan projeler hakkında bilgi verdi. Deveciler, görev süremizin hemen hemen başlarında İskele yat limanında yapılan yeşil alan ve parkın bitirilmesini ve adının Demokrasi Parkı olacağını söylerken, hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile 2 adet kreş ile 1 hayvan çiftliğinin de kısa zaman içerisinde yapımına başlanacağını söyledi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise yaptığı konuşmada, dünyada ilk kez bir seçimin dünya gündemine oturduğunu söyledi. 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun elinden mazbatası kısa bir süre sonra alındı. Ardından yapılan 22 Haziran seçimlerinde 800 binin üzerinde bir oy ile tekrar seçilen Ekrem İmamoğlu, demokrasinin Türkiye’de olduğunu ve Türk halkının demokrasiye bağlılığını ispatlamış oldu. Ekonomi, Siyaset ve Kadın konulu panelde ise Yazar Yaşar Seyman'ın konuşmalarının ardından açılış töreni yapıldı. Özel bir  giriş platformu yapılan kitap festivalinde ise kurdeleyi CHP Ankara Milletvekili ve önceki dönem genel başkan yardımcısı Haluk Koç, CHP Gurup Başkanvekili Özgür Özel, Balıkesir Milletvekilleri: Ensar Aytekin, Ahmet Akın, Fikret Şahin,Güldal Mumcu, CHP İl Başkanı Serkan Sarı, Çok yoğun bir kalabalık eşliğinde yapılan açılış ile Burhaniye’de yaşayanlar ve tatilciler edebiyat dolu 5 güne başlamış oldu. Balıkesir Milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Ahmet Akın'ın siyaset ve kültür paneliyle Balıkesir ve Burhaniye’ye  değinilirken; fuar vesilesiyle halkı, vekillerle buluşturma fikri büyük beğeni topladı. Hemen ardından Yaşar Seyman'ın "edebiyat, siyaset ve kadın konulu konuşması kadınlarımızın adeta sesi oldu. Paneller: Emektar tiyatrocu  İlyas Salman'ın sinema ve kitap, Geçmiş Dönem TBMM Başkanvekili ve 24.Dönem İzmir Milletvekili Gazeteci Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'nun parlamenter demokrasiyi konu alan konuşması, dünyaca ünlü modacı Barbaros Şansal'ın panelleriyle devam etti. Tüm gece Kitapevlerinin stantları halka hizmet verirken değerli yazarlar kitapseverlerle buluştu.

Edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Saygı Öztürk, Öner Yağcı, Seray Şahiner, Yaşar Seyman, Güldal Mumcu, Barbaros Şansal, İlyas Salman, Nika Mohammadi, Hanefi Avcı, Bilgin Hancıoğlu, Deniz Özgül, Prof.Dr. Özdemir Nutku, Behiç İstanbulluoğlu, Yücel Aras  sevenleriyle buluşarak kitaplarını imzaladı. Burhaniye 1. Kitap Fuarı etkinlikleri kapsamında ise Cuma günü 18.30-24.00 arasında edebiyat dünyamızın önemli isimleri Saygı Öztürk, Öner Yağcı, İnci Aral, Güldal Mumcu, Muzaffer Özdemir, Serhan Asker, Ahmet Telli, Ergün Poyraz, Murat Ağırel, Nika Mohammadi, Osman Çalışkan, Arzu karaca Ayçiçek ve Erhan Karataş okurlarıyla buluşacak.