Burhaniye'de Plajlara Mavi Bayrak Çekildi

Burhaniye'de Plajlara Mavi Bayrak Çekildi

02.7.2019

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında Ören Meydanın da Mavi Bayrak töreni yapıldı. Ören plajı ilk olarak 2007 yılında mavi bayrak kriterlerini yerine getirerek ödül almaya hak kazanmış ve bu yıl 15. Mavi bayrak ödüllü sezonuna hazırlanmıştır. 4 plaj mavi bayrak almaya hak kazanırken, Ören meydanında düzenlenen törene, Türçev İzmir ve Kuzey Ege İlleri Şubesi Koordinatörü Doğan Karataş ve İlçe protokolü katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayıp, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in konuşmasıyla devam etti. “Mavi bayrak, gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj ve marinalara verilen uluslararası bir çevre ödülüdür. Temiz, bakımlı, donanımlı güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için özünde temiz deniz suyu sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir. İlçemiz Ören Mahallesi plajında da mavi bayrağın dalgalanması gerektiği düşüncesiyle, Belediyemiz müracaat etmiş ve yapılan değerlendirme sonucunda Ören Mahallesi plajımız Mavi Bayrak ile ödüllendirilmeye hak kazanmıştır. Bu yıl Türkiye kıyılarındaki 463 nokta temiz deniz ve çevre konusunda uluslararası bir simge olan Mavi Bayrakla ödüllendirilirken bunlardan dört tanesi Burhaniye’de yer almıştır. Belediye olarak amacımız ilçemizde mavi bayraklı plajlarımızın sayısını arttırmak olacaktır. Onun için 3 aylık dönemimizde çevreye duyarlı olarak sahil şeridimizde, plajlarımızda temizlik seferberliği başlattık.”dedi.

Törende konuşan TÜRÇEV İzmir ve Kuzey Ege İller Koordinatörü Doğan Karataş, Türkiye’nin sahip olduğu 463 Mavi Bayraklı plajıyla, dünyada İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3’üncü sırada yer aldığının altını çizerek, Mavi Bayrağın ülkenin tanıtımı açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Ören plajının Türkiye’nin en güzel ve önemli plajları arasında bulunduğunu belirten Karataş, “Mavi Bayrak sadece deniz temizliği ile ilgili değil, 33 kriterin yerine getirilmesiyle ilgili bir sistem” diye konuştu. Sürdürülebilirlik kavramının önemine dikkat çeken Karataş, kesintisiz şekilde Mavi Bayrak kriterlerini yerine getiren Burhaniye Belediyesi’ni kutladı.

Burhaniye’de Ören ve Öğretmenler Mahallesi ile Artemis ve Orient Kulüp plajları mavi bayrak almaya hak kazanırken, Ören plajında mavi bayrak töreninde Türçev İzmir ve Kuzey Ege illeri Şubesi Koordinatörü Doğan Karataş’ın nezaretinde getirdikleri mavi bayrağı Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’e teslim etti.