VALİ ŞILDAK ÖREN ADRAMYTTEİON KAZILARINI İNCELEDİ

VALİ ŞILDAK ÖREN ADRAMYTTEİON KAZILARINI İNCELEDİ

21.8.2021
Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Adramyttieon kazı ekibini ziyaret etti. Ziyarete Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’de katıldı.
Balıkesir Valisi Hasan Şıldak Ören ve körfez sahasında sürdürülen arkeolojik çalışmalar hakkında bilgi almak için Burhaniye Ören’de bulunan Adramyttieon kazı ekibini ziyaret etti. Kazı alanlarında inceleme yapan Şıldak’a Adramytteion Kazıları Bilimsel Danışmanı ve Körfez Yüzey Araştırmaları Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Murat Özgen tarafından bilgiler aktarıldı.
Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in de dahil olduğu ziyarette 2012 yılından bu zamana kadar ki çalışmalarda yapılan tespit ve yüzey araştırmaları aktarıldı. Kazı çalışmalarında belgelenen kültür varlıkları neticesinde Körfez’in kültür envanterinin zenginleşmesi ile ilgili sunumunu da dinleyen Vali Şıldak, kazı ekibinin kentte ve çevre alanında sürdürmekte olduğu çevre projeler ve koruma amaçlı imar planı hakkında bilgilendirildi.
Kazı alanında yaptığı inceleme sonrası, yaşayan doku içerisinde sürdürülen projelerin takipçisi ve destekçisi olacağını beyan eden Şıldak, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’e de Adramytteion kazı çalışmalarına verdiği destekten ve bu tarihin gün yüzüne çıkmasında sundukları katkıdan dolayı teşekkür ederek, ekibin bu yıl gerçekleştirmeyi planladığı Ören Meydanı farkındalık temalı çevre düzenlemesini de inceledi.