Burhaniye Hasat Festivali Coşkuyla Geçti

Burhaniye Hasat Festivali Coşkuyla Geçti

27.1.2020

Burhaniye Belediyesinin geleneksel hale dönüştürdüğü Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivali iki gün süren etkinliklerle yapıldı.

Burhaniye Belediyesi geleneksel Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin 16.sı, 25-26 Ocak tarihlerinde iki gün süren etkinliklerle kutlandı. Elazığ’da yaşanan deprem sonrası konser ve müzikli etkinliklerin iptal edildiği festival kapsamında Yemek yarışmaları panellerin yanı sıra 2 gün boyunca deve güreşleri yapıldı. Deve güreşlerine yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Festival 25 Ocak’ta Belediye hizmet binası önünden Cumhuriyet Meydanına kortej yürüyüşü sonrası Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başladı.

Hasat festivalinin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Deveciler, konuşmasına Elazığ depreminde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyerek başladı. Büyük coşkuyla hasadı yapılan zeytinler damaklarla buluştuğu dönemde olduklarını ifade eden Başkan Deveciler sözlerine şöyle devam etti “2019 yılında Burhaniye’mizde 177 bin dekar zeytinlikte bulunan, 2 milyon 127 bin ağaçta, 5 milyon 805 bin kilo zeytinyağı rekoltesine ulaşıldı. Belediye olarak kurumsal Burbel zeytinyağı rekoltemiz ise 114 bin ton zeytinden 21 bin ton erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı elde ettik. Festivalimiz ülkenin birçok yerinden misafirlerimizi Burhaniye’mizde ağırlama fırsatı veriyor. bu anlamda zeytin kültürünün bize kattıkları arasında en gelenekseli olan deve güreşlerimiz için, birçok ilden devecilerimiz Burhaniye’ye geldi. Devecilik kültürünü ve deve güreşlerini daha da katılımcı hale getirmek adına, biz yerel yönetim olarak organizasyonun her zaman destekçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Ülkenin ve körfezin zeytin ve zeytin yağı bakımında önemli yere sahip olduğunu belirterek, Burhaniye’nin zeytinyağı bakımından ülkede söz sahibi olduğunu söyledi. Zeytinin tüketimi ve haşatıyla sayısal veriler paylaşan Öner konuşmasının detaylarında, zeytin ve zeytinyağının önemine değindi.

Yapılan konuşmalardan sonra Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner Cumhuriyet Meydanında zeytin ve zeytinyağı firmaları tarafından kurulmuş stantların açılış kurdelesini kestiler. Stantları gezerek yöresel gıdalardan tadan Öner ve Deveciler stant sahiplerine katılım belgeleri takdim ettiler. Stant açılışları sonrası Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, zeytinyağıyla yapılan yöresel yemeklerin yarıştığı yemek yarışmasına katıldı.
Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen yemek yarışmasının jüri üyeliğini Öğretim Üyesi Dr. Muammer Bezirgan Mec. Üy. Serap Uysal, Mec. Üy. Derya Bayındır, Belediye Aşçısı Gülten Aslan ve Canan Kazan yaptı. 44 yemeğin katıldığı yarışmada Yaprak sarma ile, yemek kategorinde Zeynep Çağlar birinci Kerevizle Meltem Çömlek ikinci ve Bulgur Dolmasıyla Münevver Pilan 3. oldu. Börek kategorisinde kuru mantı Hatice Akdeniz,1. Saçta otlu gözleme ile Fadime Taşgıran 2. Ve pırasalı börek ile Nezahat Eşer 3. Oldu. Son kategori olan tatlı da ise dereceye girenler şu şekilde oldu. Dible Tatlısı ile Semra Arvış 1. Balıkesir Kaymaklısı ile Cahide Yıldırım 2. İrmik helvası ile Ayten Akça 3. oldu. Dereceye girenlere Çeyrek, gram ve yarım gram altının yanı sıra özel hediyeler de verildi.
Daha sonra hasat festivali kapsamında Burhaniye Belediyesi ve Burhaniye Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Bölgemizde Sürdürülebilir Zeytincilik ve Organik Tarım” konulu panel düzenlendi. Reha Yurdakul Kültür Merkezinde düzenlenen ve Prof. Dr. Yahya Rauf Laleli ve Dr. Dilşen Oktay Ertem’in konuk olduğu panelin Moderatörlüğünü, Burhaniye Ticaret Odası Başkanı Mustafa Aysel yaptı.
Festivalin en önemli etkinlilerinden olan ve festival boyunca yapılan Deve güreşleri ise nefesleri kesti. Burhaniye arenasında ilk gün Daylak develerin alana çıktığı güreşlerde son gün ise yetişkin develer kupa için güreşti. Birbirlerine üstünlük sağlamak için mücadele eden Deve güreşlerinde Şampiyon develerin sahiplerine kupaları verildi.

Kaymakamlık, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Ticaret Odası, Esnaf Kefalet Odası Deveciler Derneği, Esnaf Odası ve Salih Kahraman kupaları başta olmak üzere 8 kupa deve sahiplerine Protokol tarafından verildi.
Burhaniye Deve güreşlerine, Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Milletvekili, Fikret Şahin, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yasin Sağay, Burhaniye Protokol Müdürleri, Belediye Meclis üyeli, muhtarlar ve 10 bine yakın ve güreşsever katıldı.