Şehit Öğretmenin İsmi Burhaniye’de Yaşayacak

Şehit Öğretmenin İsmi Burhaniye’de Yaşayacak

06.3.2020

Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adı Burhaniye Belediye meclisinde alınan kararla yeni açılacak Çocuk Gündüz Bakımevine verildi.

Burhaniye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ve bu ay içerisinde açılışı yapılacak olan Çocuk Gündüz Bakımevi’ne şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi verildi.

Burhaniye’de Ahmet Akın Kültür Merkezi içerisinde Belediye tarafından yapılan Gündüz Bakımevi’nin adı Burhaniye Belediye Meclisi mart ayı oturumunda kesinleşti. Batman'ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017'de PKK'lı teröristlerce şehit edilen öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adının gündüz bakımevine verilmesi teklifi mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

Eğitim konusunda yaptığı yatırımlarla adından sıkça söz ettiren Burhaniye Belediyesi geçtiğimiz ay Bahçelievler mahallesinde yeni bir gündüz bakımevinin temelini atmıştı. Yakın zaman içerisinde de Ahmet Akın Kültür Merkezi’nde yaklaşık 100 çocuğun eğitim alacağı ikinci bir gündüz bakımevinin açılışını yapmaya hazırlanan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, açılışını yapacağı bakımevine şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adını verilmesi yönünde teklifi meclise taşıdı. Konuyu mart ayı meclis gündeminde görüşen Belediye meclis üyeleri gündüz bakımevinin adının Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın olması yönünde karar aldı.
Konuyla ilgili konuşan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, eğitimin temellerinin atılacağı gündüz bakımevlerini önemsediklerini ve bu sene 4 adet çocuk gündüz bakımevini Burhaniye’ye kazandırmayı planladıklarını belirtti. Asgari ücretli ve tek maaşlı ailelere destek olacak bir proje olduğunu ve kadının topluma katılmasında en büyük etken olduğunu ifade etti. Başkan Deveciler “Bu yuvalarımız da Aybüke öğretmenlerimiz yetişecek. Ve bizlerde bu çocuklarımıza sahip çıkacağız. Şehit Öğretmenimiz Şenay Aybüke Yalçın’ın bu bakımevimizde yaşaması bizleri gururlandırdı. Kadınlarımızın mücadelesini, inancını taşıyacak yeni gençliğin temelleri burada atılacağına inanıyorum. Kadınlarımız, annelerimiz çocuklarını gözleri arkada kalmadan bu yuvalarımıza bırakarak topluma katılabilecek ve aile bütçesine katkı sağlayabilecekler” şeklinde konuştu.