İftiracılarla Yargıda Hesaplaşacağız

İftiracılarla Yargıda Hesaplaşacağız

05.7.2021

Burhaniye Belediye Meclisinin Temmuz ayı oturumunda konuşan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Kimse Belediye’den rant sağlamak için kurnazlık yapmasın” dedi.

Burhaniye Belediye Meclisi Temmuz ayı oturumu düzenlenen toplantıyla gerçekleşti. Belediye meclisi öncesi bir vatandaşın imar değişikliğiyle ilgili yapmış olduğu basın açıklamaları sonrası, Başkan Deveciler belgelerle olayı açığa çıkartarak “Kimse Burhaniye Belediyesini zan altında bırakamaz. Burada hak, adalet, hukuk var” dedi.

Vatandaşın Pelitköy’de yolu olmayan ve imar değişikliği olacak bir arsayı bilerek aldığını basın açıklaması yapan emlakçı tarafından aldırıldığını ifade eden Başkan Deveciler Bu şahıs “3 Haziran 2021’de tapusunu satın alıyor ve aynı gün imar tadilatı için belediyeye başvuruyor. Bizim arkadaşlar, 1/5000 ve 1/1000 imar planları için bir şehir plancısına gidip plan hazırlatmaları gerektiğini söylüyor. Arkadaş soruyor ‘ne kadar tutar’ diye. Arkadaşlarımız bu imar değişikliğinin Burhaniye Belediyesi haricinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nde de 1/5000’lik nazım imar planı ile 1/1000’lik imar planı uygulaması yapılacağını, sonrasında Burhaniye Belediye Meclisine gireceğini, her iki belediyeye ödenecek olan imar tadilatı harç bedellerini ve şehir plancısına imar uygulaması için ödemeler dahil 70 veya 80 bin civarı para tutabileceği söyleniyor. Sonra vatandaş ben burayı zaten 120 bin liraya aldım diyerek ben bu parayı niye vereyim diyor” dedi.

Burada yapılacak imar değişikliğinin ve imar plan tadilat bedelinin belediye tarafından karşılanmasının söz konusu olmadığını sözlerine ekleyen Başkan Deveciler “Burada biz bu imar plan değişikliğini Belediye olarak yapsak bize demezler mi, siz yeni alınmış bir arsanın imarını neye istinaden değiştiriyorsunuz. Çıkar mı sağlıyorsunuz. Burası yola cephesi olmayan bir parsel olduğu bilinerek alınmış. Aynı gün müracaat edilmiş, Burhaniye Belediyesi’nde kimseye ranta müsaade etmiyoruz. Burası kimsenin babasının çiftliği değil. Biz vatandaşımız adına sorumluyuz, her kuruşun hesabını vatandaşımıza veririz” dedi.

Başkan Deveciler konuşmasının sonunda “Bu şahıs biz belediye olarak bu plan değişikliğini üstlenmeyince çıkıp açıklama yapıyor ve bu açıklamalarında mesnetsiz, belgesiz para konularında iftira ve yalan beyanlarla kamuoyunu yanıltmaya çalışıyor” diyerek belgelerle meclisi ve kamuoyunu bilgilendirdi ve bu konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi.