Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

28.5.2020

20 Mayıs 2020 günü Emin Baltaş isimli kişinin kendi sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından sonra gazete haberiyle gündeme gelen ve Burhaniye Belediyesi ve Belediye Başkanı olarak şahsım Ali Kemal Deveciler’i hedef alan söylemler hakkında kamuoyuna doğru bilgi verilmesi zorunluluğu doğmuştur.

Geçtiğimiz günlerde Emin Baltaş’ın, kendisine ait şahsi sosyal medya hesaplarındaki kişisel söylemleri ve tavırlarıyla alakalı gazetede haberler yer almıştır. Bahse konu olayda ismi geçen Emin Baltaş, milli ve dini değerler bakımından bizim de kurumsal ve insani açıdan tasvip etmeyeceğimiz bir tutum ve söylemlerde bulunmuş ve konu kamuoyuna yansımıştır.

Kendi şahsi sosyal medya hesaplarında yaptığı paylaşımlar sonrası, geçtiğimiz günlerde Ak Parti Burhaniye İlçe Başkanlığı tarafından ilçe Başkanı Feridun Soykök imzasıyla resmi bir açıklama yapılmıştır. Yapılan açıklamada Emin Baltaş’ın Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından Burhaniye Belediyesinde Basın Danışmanlığı görevine getirildiği ve il delegeliğinde Belediye Başkanı tarafından desteklendiği yönünde yalan ve yanlış söylemlerde bulunulmuştur.

Ak Parti İlçe Başkanı Feridun Soykök tarafından yapılan bu açıklamalar mesnetsiz ve tamamen kurumu ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’i yıpratmaya yöneliktir. İsmi geçen Emin Baltaş Burhaniye Belediyesi’nde hiçbir zaman Basın Danışmanlığı görevine getirilmemiş ve basın danışmanlığı görevinde de bulunmamıştır. Bu şahsın, Belediyede de herhangi bir bağı, teması da yoktur ve bu güne kadar da olmamıştır. Bir bireyin, Cumhuriyet Halk Partisi’nde üye olmasını fırsat bilerek Belediye Başkanı üzerinde siyasi yıpratma çabasına girmesi komik ve düşündürücüdür.

Burhaniye’de 3 bin üyesi ve 300 delegesi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde, üye ve delege olan herkes kişisel olarak kendi söylemlerinden ve eylemlerinden sorumludur. Her bireyin özel olarak yaptıklarını sırf parti üyesi diye Belediye Başkanına mal edilmeye çalışılması sadece ve sadece siyasi acizlik olarak değerlendirebilir.

Emin Baltaş’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları kesinlikle doğru bulmadığımızı tekrar dile getirmek isteriz. Din dil ve ırk ayrımı yapılmadan toplumda her kesimin birbirine olan saygısı ve ahlaki değerleri bu ülkenin en temel yapı taşı ve mozaiğidir. Bu yapıyı zedeleyecek her söylem ve tutumun karşısında olduk ve her zaman olacağımızın bilinmesini isteriz.

Bundan dolayı siyasi kimliği ve vasfı ne olursa olsun başta, söz konusu olayda toplumun milli ve dini değerleriyle dalga geçerek, aşağılayan söylemlerinden dolayı Emin Baltaş’ı kınadığımızı belirtiriz.

Akabinde bu olaydan kendilerine siyasi çıkar elde etmek için Burhaniye Belediyesi ve şahsım Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’i hedef göstererek kamuoyunu yanlış ve yalan söylemlerle yanıltmaya çalışan, Ak Parti Burhaniye İlçe Başkanı Feridun Soykök’ü de esefle kınıyor ve bu mesnetsiz ve yalan hamlelerin siyasi ve vicdani etiğe yakışmadığını belirtme gereği duyuyorum.

Kamuoyuna önemle duyurulur

Ali Kemal DEVECİLER

Burhaniye Belediye Başkanı