Amatör Denizciler Burhaniye’de Sınava Girdi

Amatör Denizciler Burhaniye’de Sınava Girdi

15.9.2020

Amatör Denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü sınavlarını başlatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Burhaniye’de eğitim ve sınavlarını gerçekleştirdi.

Cumhuriyetin 100. kuruluş yılı olan 2023’e kadar “1 Milyon Amatör Denizci” projesiyle Amatör denizcilerin önünü açan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Burhaniye’de eğitim ve sınavlarını düzenledi. Bu bölgede 18.’sinin verildiği eğitimler Burhaniye Belediyesinin ev sahipliğinde Ahmet Akın Kültür Merkezinde düzenlendi.

Edremit Liman Başkanı Musa Uykur ve Liman Başkanlığı Gözetim memuru Mehmet Demirhan tarafından gerçekleştirilen bir saatlik eğitimlere yaklaşık 150 aday katıldı. 1 saat süren eğitim sonrası Amatör denizci Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörlüğü belgesi almak isteyen adaylar sınava alındı.

Sınavlarda 50 soru üzerinden 60 puan alan adaylar belge almaya hak kazandı. Alınan belgeyle denizciler, uluslararası sularda boyu 24 metreye kadar olan tekneleri kullanabilecekler.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Müdürlüğü tarafından hazırlanan belgeler, Edremit Liman Başkanlığından şahsi müracaatla alınabiliyor