Burhaniye’de İstiklal Marşı’nın100. Yılında Afiş Dağıtıldı

Burhaniye’de İstiklal Marşı’nın100. Yılında Afiş Dağıtıldı

11.3.2021

Burhaniye’de İstiklal Marşı’nın100. Yılında Afiş Dağıtıldı

Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığıyla birlikte İstiklal Marşının kabulünün 100 yılında esnafa İstiklal Marşı’nın yazılı olduğu afiş, bez bayrak ve öğrencilere de Safahat kitabı dağıttı.

Yurdumuzun düşman işgalinde olduğu 12 Mart 1921’de vatan şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan İstiklal Marşı’nın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün 100 yıldönümünde Burhaniye Belediyesi, Burhaniye Kaymakamlığıyla ortaklaşa esnafa, marşın yazılı olduğu afişler basarak dağıttı.

Burhaniye Kaymakamı İlyas Memiş ve Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in esnafa tek tek uğrayarak dağıttığı posterler haricinde, Burhaniye Belediyesi ayrıca esnaf için bez bayrak bastırdı. Belediye Başkanının mesajının yazılı olduğu paketlerde bulunan bez bayraklar Zabıta ekipleri tarafından esnaflara tek tek dağıtıldı.

Burhaniye Belediyesi, kabulün 100 yılı için öğrencileri de unutmadı. Belediye kültür yayını olarak Mehmet Akif Ersoy’un Safahat adlı kitabını yüz yüze eğitime başlayan öğrenciler için hediye edildi.

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, İstilal Merşının 100. Yılıyla ilgili olarak şunları söyledi. “İstiklal Savaşında yaşananları bu şiirle dile getiren vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ diyerek o yıllarda verilen mücadelenin belki de en önemli duygusunu yansıtmıştır. Bu vesileyle; İstiklal Marşımızın Kabulü ‘nün 100.yılında, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.