106 Yıllık Gurur Burhaniye’de Kutlandı

106 Yıllık Gurur Burhaniye’de Kutlandı

18.3.2021

106 Yıllık Gurur Burhaniye’de Kutlandı

Burhaniye’de Çanakkale Zaferi’nin 106. yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü için Burhaniye’de tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törenlerde Kaymakam İlyaş Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Türk Silahlı Kuvvetleri adına Garnizon Komutanı Topcu Binbaşı Mustafa Kıraç Atatürk anıtına çelenk sundu. Burhaniye Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Birinci’nin de katıldığı program, şehitler için saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla devam etti.

Günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmaların ardından, Celal Toraman Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan “Çanakkale Oratoryosu” yer aldı. Çanakkale’deki zaferinin sahnelendiği oratoryo ile şehit ve gaziler anıldı. Çanakkale savaşlarının 106. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ilçe genelinde düzenlenen “Çanakkale Geçilmez” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilerde törende açıklandı.

Meydanda düzenlenen program sonrası ilçe protokolü Burhaniye’de ki şehit mezarlarına ziyarette bulundu. Kaymakam İlyaş Memiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ve Garnizon Komutanı Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç, Jandarma Komutanı Alim Burak Çelebi, İlçe Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş Belediye Başkan Yardımcısı Tamer Midilli ve diğer ilçe protokol müdürlerinin katıldığı ziyarette şehit kabristanlıklarına karanfiller bırakılarak, dualar okundu.

Düzenlenen program çerçevesinde Burhaniye Belediyesi şehit yakınlarını da unutmadı. Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan tarafından şehit ailelerine ziyaret düzenlendi. Yapılan ziyarette şehit ailelerine Türk Bayrağı, çiçek, çikolata ve kolonya ikramında bulunuldu.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri anma günü dolayısıyla bir açıklama yapan Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Çanakkale Zaferimiz milli gururumuzdur, bu topraklar için metrekareye düşen 6 bin mermiye rağmen milletimizin istikbali için dönmeyi düşünmeden Çanakkale'de destan yazan 250.000 şehidimiz kahramanlığın en görkemlisini yazmıştır. Bu vesileyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere canlarını ve kanlarını bu ülke için hiçe sayan tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.