Kıyı - Plaj Temizliği Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Kıyı - Plaj Temizliği Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

13.6.2019

Kıyı - Plaj Temizliği Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor


Yaz sezonun açılmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda bulunan Öğretmenler Mahallesi kıyı-plaj temizliği çalışmalarını ele alan Burhaniye Belediyesi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Yaz sezonunun oldukça hareketli geçmesi beklenirken özellikle yerli turizmin başkenti konumundaki Burhaniye Plajları’nın temizliğine büyük önem veriliyor.


Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan gerekli standartları taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödüllü olan mavi bayraklı 4 plaj bulunuyor. Bunlardan biri Öğretmenler Mahallesi Plajı’dır. Mavi bayrak; plajlar için öncelikle temiz deniz suyu, sonrasında ise çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil ediyor.


Mavi Bayrak Programı, tatlı su ve deniz alanlarında sürdürülebilir kalkınmayı destekleyerek yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği konularında yüksek standartlara ulaşmayı hedeflemektedir. Türkiye’nin en güzel ve temiz plajlarından olan, yeşili ve maviyi bir arada barındıran plajlarımız; bu yıl da Mavi Bayrak sahibi olmaya hak kazandı. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından belirlenen kriterlere uygunluk şartlarını yerine getiren Burhaniye Belediyesi, söz konusu turizm beldelerini bir kez daha ‘’Mavi Bayrak’’ olmasını sağladı. 


Yaz sezonunun kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde Burhaniye Belediyesinde sezon hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Plajların bakım ve onarımına başlayan Burhaniye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Öğretmenler Mahallesi Plajlarında işlerini sürdürüyor. Vatandaşların denize daha rahat girmelerini ve plajların temiz kalmasını sağlamak amacıyla, Öğretmenler Mahallesi Plajında gündüz oluşan otların tırpan ile temizlenmesi yapılırken, gece ise sabaha kadar kum eleme çalışması Burhaniye Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yapıldı.

MAVİ BAYRAK GÜÇLÜ BİR TURİZM ARACIDIR

İlçemizdeki plajların yeşili ve doğal güzelliğiyle Burhaniye'nin göz bebeği olduğunu vurgulayan Başkan Deveciler, İlçede ‘’Mavi Bayrak Ödülü’’ alan 4 plaj ve işletme bulunduğunu söyledi. Mavi bayraklı plajlarımızın sayısını arttıracağız. Mavi Bayrağın gerekli standartlarını taşıyan nitelikli plaj, marina ve yatlara verilen uluslararası bir çevre ödülü olduğunu vurgulayan Deveciler, “ Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar bir çevrenin sembolü olan Mavi Bayrağı plajlarımızda dalgalandırmaktan büyük gurur duyuyoruz. Mavi bayrak, ülke ve ilçe turizmi açısından ayrı bir önem taşıyor. Biz de Burhaniye Belediyesi olarak gerekli kriterleri sağlamak için canla başla çalışıyoruz. Herkesi eşsiz sahillerimize bekliyoruz” dedi.