6. Burhaniye-Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri Coşku İçinde Gerçekleşti

6. Burhaniye-Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri Coşku İçinde Gerçekleşti

17.6.2019
  1. Burhaniye-Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri Coşku İçinde Gerçekleşti

Burhaniye de 6. Geleneksel Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri yapıldı. Güreşlere değişik boylarda yaklaşık 300 pehlivan katılırken, finalde Ali Gürbüz’ü mağlup eden İsmail Balaban şampiyon oldu.

İlçeye 5 kilometre uzaklıktaki kırsal Kızıklı Mahallesi, Kızıklı Er Meydanında saat 11.00'de başlayan güreşler 18.30’a kadar devam etti. Kıran kırana geçen güreşlerin olduğu arenayı dolduran yaklaşık 5 bin kişi güreşe doydu. Güreşleri Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Belediye meclisi üyeleri, Mahalle muhtarları, Daire müdürleri ve vatandaşlar izledi.

Burhaniye Belediyesinin öncülüğünde düzenlenen güreşlerde, yurdun değişik yerlerinden gelen güreşçiler, kıyasıya mücadele ederken, seyirciler de büyük heyecan yaşadı. Kızıklı da güreş ağalığını 5’nci defa Büyük Avrasya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Çelik aldı. Dereceye giren pehlivanlara madalyaları verildi. Finalde Ali Gürbüz’ü mağlup eden İsmail Balaban, şampiyon oldu. Ali Gürbüz ikinci olurken, Cengizhan Şimşek de üçüncü oldu. Dereceye giren başpehlivanlara kupaları verilirken, diğer boylarda dereceye girenlere de madalya verildi. Kızıklı da başpehlivan olan İsmail Balaban, “Burada bugün birincilik bana nasip oldu. Öncelikle beni destekleyen yanımda olan aileme, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek’e, antrenörlerimize ve takım arkadaşlarıma, herkese çok teşekkür ediyorum. Beni destekleyen Türkiye’deki seyircilerime, sevenlerime buradan sevgi ve selamlarımı iletiyorum. Kırkpınar’a az bir süre kaldı. Tabi ki hedefimiz Edirne de tekrar altın kemeri kuşanıp sevenlerime armağan etmek: Bizleri izleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Belediye Başkanımız Ali Kemal Deveciler de,” İyi bir güreş oldu. Gelen arkadaşlarımıza, katılan arkadaşlarımıza, destek verenlere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah, seneye 7’ncisinde Kırkpınar’da baş pehlivan olan güreşçilerimizin sayısını artırarak güreşlerimizi devam ettirmek istiyoruz. Burhaniye Kızıklı Güreşlerinin Türkiye genelinde ses getireceğine inanıyorum. Bunu önümüzdeki dönemlerde hep birlikte göreceğiz” dedi. Kızıklı Mahalle Muhtar Berrin Satır ise, “Bu gün 6’ncısı düzenlenen geleneksel ata sporumuzu, gerek güreşçilerimizle, gerek Belediye Başkanlarımızla, gerekse vekillerimizle, gerek konuklarımızla çok güzel bir katılım olduğunu zannediyorum. Güreşlerimize 300 güreşçimiz katıldı. Çok güzel bir katılım olduğunu tahmin ediyorum. Bizlerde ev sahibi olarak bu ata sporumuz olan yağlı pehlivan güreşlerini sürdürmeye devam edeceğiz. Bize destek olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.