Kadıncık Deresi’nin Dereağzı Açma Çalışması Tamamlandı

Kadıncık Deresi’nin Dereağzı Açma Çalışması Tamamlandı

27.6.2019

Kadıncık Deresi’nin Dereağzı Açma Çalışması Tamamlandı

    Dünyaca ünlü National Geographic dergisinde yer alan ve yılan balıklarının (Anguilla anguilla) yaşama ve üreme alanı olan su ve denizin buluştuğu  doğal dalyan olarak bilinen ‘’Kadıncık Deresi ‘’ bölgesinde, Burhaniye Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün ve Sağlık İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma Kontrol Biriminin sorumluluğunda dereağzı açıldı.

    Burhaniye İlçesi Bahçelievler Mahallesinde İMKO ve Or-Jan tatil siteleri yakınında akan Kadıncık Deresi, kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’nce 2010 yılında 1’inci derece doğal SİT alanı ilan edilmişti. Derenin belirli aralıklarla, deniz ile bağlantılı olan dereağzı kısmının açılması dere ekosisteminin sürekliliğinin sağlanması için çok önemli bir husus.

   Çevre ve çevreyi koruma konusunda her zaman gerekli özeni gösteren Burhaniye Belediyesi, Kadıncık Deresinin açılması için; balık ölümlerini sebep göstererek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na talepte bulunmuştu. Gerekli izinler çıktığı gibi çalışmalara başlayan Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma Kontrol Birimi ve Fen İşleri Müdürlüğü, doğal dereağzını açma çalışmasını tamamladı.