Kuvva-İ Milliye Müzesi'ne 6 Ayda, 3 Bin Ziyaret

Kuvva-İ Milliye Müzesi'ne 6 Ayda, 3 Bin Ziyaret

28.6.2019

 Kuvva-İ Milliye Müzesi'ne 6 Ayda, 3 Bin Ziyaret

Milli Mücadele çalışmalarında karargâh olarak kullanılan eski binanın restore edilmesiyle Burhaniye’mizde kurulan Kuvva-i Milliye Müzesi'ni 6 ayda 3 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Burhaniye Kuvva-i Milliye Müzesi Müdürü Esin Mutlu, müzede sergilenen eserlerin tarihe ışık tuttuğunu, 1 Ocak 2019 ile 28 Haziran 2019 tarihleri arasında müzeyi, 3 bin kişinin ziyaret ettiğini belirtti. 

Mutlu, Kuvva-i Milliye Müzesi'nin ziyaretçilerin yerli turist, yabancı turist ve öğrencilerden olduğunu belirterek, "2008 'de açılan müzede, çeşitli dönemlere ait eserler sergilenmektedir. Bununla birlikte milyon yıllık zeytin ağacı fosilleri, 2400 yıllık bölgeye ait antik kentlerin sikke örnekleri, seramik, cam ve bronz eserler Arkeoloji bölümünün başlıca eser örnekleridir. Atatürk'ün silah arkadaşlarından ve Kuvva-i Milliye hareketinin öncülerinden Ali  Çetinkaya'ya ait bir takım eşyalar müzede sergileniyor. İlgi çeken bu tarz eşyalar sayesinde bu  yıl ziyaretçi sayımızın daha da artmasını bekliyoruz" dedi.

-Kuvva-i Milliye Müzesi-

Kuvva-i Milliye Müzesi'nde, Atatürk'ün 1927'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde okumasının ardından 127 adet Osmanlıca bastırılan Nutuk, Ege yöresine ait mutfak gereçleri, tarihi daktilolar, yöresel kıyafetler , dondurulmuş dev caretta caretta kaplumbağası ile Lidya Kralı Croisos kardeşi Adramys'in kenti Adramytteionun limanına gelen gemilerin maket örneği yer almaktadır. Burhaniye Kuvva-i Milliye Kültür Müzesi Balıkesir’in ilk özel müzesi olma özelliğine sahip olup, girişi ücretsizdir. Kuvva-i Milliye Kültür Müzesini haftanın altı günü sabah 08.30 akşam 17.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.