Aromaterapinin Kalbi Balıkesir-Burhaniye’de

Aromaterapinin Kalbi Balıkesir-Burhaniye’de

28.6.2019

Aromaterapinin Kalbi Balıkesir-Burhaniye’de

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘’Tarladan Hasada Aromaterapi Eğitim festivali’’ ilçemiz sınırlarında bulunan Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığına bağlı olan Balıkesir Çiftçi Eğitim ve Üretim Merkezi (BAÇEM)’de gerçekleştirildi. Kapsam bakımından dünyada bir ilk olan festivalin açılışına; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, TBMM Tıbbi ve Aromatik Bitki Araştırma Komisyonundan Milletvekilleri, İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz,  Burhaniye Belediye Başkanımız Ali Kemal Deveciler, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam ve vatandaşlarımız katıldı.

Ülkemizde ilk olan bu önemli etkinliğin ilçemizde gerçekleştirilmesinden mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Deveciler, şu sözlerle konuşmasına devam etti: ‘’Bu etkinlik Balıkesir turizmine katkı sağlayacak yurt içinde ve yurt dışında Balıkesir’imizin ve Burhaniye’mizin sesini duyuracak, il turizmine katkı sağlayacak bir etkinliktir. Aromaterapi çalışmalarında ülkemizdeki ilk tesis Balıkesir Büyükşehir Belediyesi önderliğinde Burhaniye’de kurulmuş ve bu konudaki ilk etkinlik de ilçemizde yapılmaktadır. Bu Türkiye’de bir ilktir. Kaz Dağları ve Madra Dağlarının bitki çeşitliliği açısından bu etkinliklere müsait olması turizmimize de katkı sağlayacak, yurtiçinde ve yurtdışında Balıkesir ve Burhaniye’nin ismi duyulacaktır. Bizim de bu konu ile ilgili modern belediyeciliğin gerektirdiği her alanda olduğu gibi aromaterapi konusunda da üzerimize düşen görevi de yerine getireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum’’.

Etkinlik ıtır, lavanta hasadı ve damıtımı, aynısefa ve ekinezya toplanmasıyla devam etti. Üç gün boyunca sürecek olan festival 33 ilden 950 katılımcı olmak üzere çok sayıda konuk ağırlayacak.