Burhaniye’de ‘’19 Mayıs - Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’’ Törenleri Coşkuyla Kutlandı

Burhaniye’de ‘’19 Mayıs - Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’’ Törenleri Coşkuyla Kutlandı

20.5.2019

Burhaniye’de ‘’19 Mayıs - Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’’ Törenleri Coşkuyla Kutlandı

 

Kurtuluş ve kuruluşun 100.ncü yılında, ‘’19 Mayıs, Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı’’ kutlama ve etkinlikleri, Burhaniye’mizde de coşkuyla kutlandı.
Burhaniye Kaymakamlığının düzenlediği program, 19 Mayıs 2019 – saat 10.00'da, Cumhuriyet Meydanında, Çelenk Sunma töreniyle başladı. Saygı duruşu, ‘’İstiklal Marşımızın’’ okunması ve göndere Bayrağın çekilmesi sonrası, Gençliğin Ata’sına minnet ve şükranlarını sunması adına Çelenk’i Burhaniye İlçe Gençlik ve Spor Müdürü sundu. Akabinde 8 Eylül Stadyumundaki törenlere geçildi.
Stadyumdaki törenler de, ‘’Tören Kıtalarının’’ hazırlanması sonrası, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Günün anlam ve önemine dair konuşmayı, Burhaniye İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Sabri PEKŞEN yaptı. Gençlerimiz adına bir öğrencimiz de bir konuşma sundu. Devamında, bir öğrencimiz ‘’Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini’’, bir başka öğrencimiz de, ‘’Türk Gençliğinin Ata’ya Cevabını’’ sundu. Bu cevabı, alandaki tüm öğrenciler tekrar ettiler. Şeref Çağrısı komutu ve ‘’Gençlik Marşının’’ öğrenciler tarafından okunması sonrası, ödül törenlerine geçildi.
Burhaniye Kaymakam’ı Sayın Hüseyin ÖNER, Liseler Arası Voleybol Turnuvasında dereceye giren Erkek takımlarına, ödüllerini verdi. Garnizon Komutanı Top. Yrb. Mümin ERTUĞRAN’ da, Kız Voleybolculara ödüllerini verdi.
Yine 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor haftası etkinliklerinden olan, ‘’Liseler Arası Futsal Turnuvasında’’ dereceye giren takımlara ödül ve Kupalarını, Belediye Başkanımız Sayın Ali Kemal DEVECİLER verdiler.
Ödül törenleri, ‘’Liseler Arası Masa Tenisi Turnuvasında ‘’ kazananlara ödüllerini Cumhuriyet Başsavcısı Zafer BİRİNCİ, ‘’Liseler Arası Satranç Turnuvasında dereceye giren takımlara ödüllerini , ‘’Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sayın Hasan ÖZTÜRK, ‘’Bir Asırdan Bin Asra 19 Mayıs’’ konulu şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini BUBYO Müdürü Doç. Dr. Yusuf AYMANKUY, ayni konulu Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere, Burhaniye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Oğuzhan İLBAN, ‘’Kompozisyon’’ yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize de ödüllerini, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa KORKMAZ’ın vermesiyle tamamlandı.
Alanda gerçekleştirilen, ‘’100 metre Erkekler’’ koşusunda dereceye girenlere ödüllerini, İlçe Jandarma Komutanı Ütğm. Alim Burak Çelik, ‘’100 metre Kızlar’’ koşusunda kazananlara ödüllerini de, Burhaniye Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Sabri PEKŞEN verdiler.
Gösteriler arasında öğrenciler, günün anlam ve önemini içeren şiirler okudular. İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğünün ‘’teakwondo ve Jimnastik’’ gruplarının gösterileri sonrası, Burhaniye Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekipleri hazırladıkları oyunlarını oynadılar. Geçit törenleri sonrası programın ‘’stadyum’’ bölümü tamamlandı.
Programın akşam bölümünde ise, ‘’Gençlik Yürüyüşü ve Fener Alayı’’ etkinlikleri gerçekleştirildi. Her yaştan ve görüşten binlerce Burhaniye’li, eski Kütüphane önünde toplandı. Akşam saat 21.30'da başlayan yürüyüşün ön bölümünde, ellerinde ‘’Fenerleriyle’’ gençlerimiz yer aldı. Bando Takımının icra ettiği şarkılara, marşlara ve müziklere halkımız da eşlik etti. Hep bir ağızdan, 10. Yıl Marşı, İzmir Marşı, Gençlik Marşları okundu, ‘’19 Mayıs 1919’’ ruhunu haykıran deyişler ve sloganlar atıldı.
Cumhuriyet Meydanına ulaşıldığında, alanı daha önceden dolduran yurttaşlarımızla birlikte, ‘’Mustafa Kemal’in Askerleriyiz, - Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez şiarlarıyla, Gençlik Merkezimizin Halk Oyunları gösterileri izlendi. Alandaki tüm halkımızın da katılımıyla, ‘’ATABARI’’ oynandı.
İzleyiciler Arasında bulunan Burhaniye Kaymakamı Sayın Hüseyin ÖNER ve Belediye Başkanımız da, şenliği değerli eşleriyle birlikte izlediler. 
Daha sonra, Burhaniye Belediye Başkanı Sayın Ali Kemal DEVECİLER’ in girişimleri sonucu, etkinlik programına alınan sanatçı Ali ALTAY, ‘’10.Yıl Marşı’’ eşliğinde sahne aldığında, alandaki coşku zirve yaptı. Sanatçı, şarkılarının tamamını Burhaniye’li katılımcılarla birlikte icra etti.
Gecenin geç saatlerine kadar süren konser ve gösteriler, Burhaniye’li hemşerilerimizin unutulmaz saatler yaşamasına neden oldu. Geçmişteki ‘’19 Mayısları’’ anımsadıklarını ve yaşadıklarını dillendiren vatandaşlar, organizasyonu yapan yöneticilerimize ve Belediye Başkanı Ali Kemal DEVECİLER’e teşekkür ve şükranlarını sundular.