Halk Oyunları Şenliği Burhaniye'mizde Gerçekleştirildi

Halk Oyunları Şenliği Burhaniye'mizde Gerçekleştirildi

02.5.2019

Halk Oyunları Şenliği Burhaniye'mizde Gerçekleştirildi

‘’Dünyanın Tüm Renkleri Burhaniye’de Buluşuyor’’ sloganıyla Burhaniye halkına tanıtılan, Bosna Hersek, Romanya, Sırbistan ve Burhaniye Gençlik Merkezimizin gösterilerinin sergilendiği ‘’Halk Oyunları Şenliği’’, Burhaniye Atatürk meydanında sergilendi.
Zaman zaman çiseleyen sağanak yağmura rağmen, halkımızın yoğun ilgi gösterdiği etkinlik gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürdü.
Burhaniye Belediyesi ve ‘’Rumeli ve Balkan Göçmenleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen Şenlik, tüm izleyicilerin beğenisini kazandı.
1.Mayıs / İşçi ve Emekçi Bayramı kutlamalarıyla bir konsept oluşturan etkinlik, Belediye Hizmet binamız önünde ‘’Şenlik Korteji’’ oluşturulmasıyla başladı. Kortejin ön sırasını Burhaniye Gençlik Merkezi, Bayrak’ları, hocaları ve dansçılarıyla oluşturdular. Ardından, Belediye Başkanımız Sayın Ali Kemal DEVECİLER, Protokol mensubu yöneticiler ve Belediye Meclis üyelerimiz yürüyüş kolunu oluşturdular. Devamında, Bosna Hersek, Romanya ve Sırbistan’ın, çeşitli dans grupları kortej yürüyüşünü gerçekleştirdiler.
Şenlik alanına ulaşıldığında, gruplar standlarına yerleştiler. Tören programının sunulması, saygı duruşu ve ‘’İstiklal Marşımızın’’ okunması sonrası, Belediye Başkanı Sayın Ali Kemal DEVECİLER, açılış konuşmasını yaptılar.
‘’Dünya’nın çeşitli ülkelerinin, değişik kültürlerinden gelen insanların bir gönül bağı oluşturması açısında son derece önemli olan ‘’müzik ve dansın’’ gücü ve etkinliği tartışılmaz. Onun içindir ki, bu tür etkinlikleri halkımızla birlikte daha çok yaşayacağız. Burhaniye halkından, 5 yıllık bir yetki ve görev aldık. Bu süreçte farkımızı ve zenginliğimizi hemşerilerimize daha da çok yansıtacağız.’’ dedi.
Akabinde ‘’Ödül Törenlerine’’ geçildi. Şenliğe katılan grupların yönetici ve eğitmenlerine, Belediye Başkanımız Sayın Ali Kemal DEVECİLER, ‘’Kupalarını ve Ödül Sertifikalarını’’ verdi.. Belediye’mizin hazırlamış olduğu, ‘’Zeytinyağı ve Zeytin Sabunundan’’ oluşan hediye paketlerini takdim etti. Yabancı grup yetkilileri de, Başkanımıza ülkelerinden getirdikleri hediyelerini sundular.
Ödül töreni sonrası, oyunlara geçildi. Burhaniye Gençlik Merkezimizin ‘’Halk Dansları’’ topluluğunun, Yurdumuzun çeşitli yörelerinden derledikleri oyunlarla başlayan gösterilere, Bosna-Hersek, Romanya ve Sırbistan’ın, değişik Folklor grupları, yaşadıkları ülkelerin yöresel kültürlerini ve müziklerini yansıttıkları oyunlarını sergilediler.
Burhaniye’mizin ‘’demografik yapısının’’ önemli bir bölümünün Rumeli ve Balkan göçmeni olması nedeniyle, çok da yabancı olmadıkları ‘’Balkan Kültürü’’ ve halk oyunları gösterileri, halkımız tarafından ilgiyle izlendi ve beğeni aldı. 
Şenlik esnasında, alanda oluşturulan standlarda yabancı ülke gruplarının satışa sundukları, ‘’Yöresel yiyecek - içecek ürünleri ve el sanatları eserleri’’ ilgi gördü.
Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden oyun ve gösteriler sonunda, ‘’Burhaniye Belediyesine, Cumhuriyet Halk Partisi’nin el değmiş’’ yorumu yapan hemşerilerimiz çoğunluktaydı.
Bir başka Şenlikte, tekrar birlikte olmak dilek ve temennileriyle etkinlik sona erdi.