Atatürk’ün Burhaniye’ye Gelişine Görkemli Kutlama

Atatürk’ün Burhaniye’ye Gelişine Görkemli Kutlama

15.4.2019

Atatürk’ün Burhaniye’ye Gelişine Görkemli Kutlama 


Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Burhaniye’ye gelişinin 85. Yılı görkemli bir törenle kutlandı. Tören saat 15.00 sıralarında eski kütüphane önünde toplanılarak kortej eşliğinde Cumhuriyet meydanına kadar yüründü. Hacı Mustafa Müdüroğlu Ortaokulu öğrenci ve öğretmenler den oluşan bando takımı eşliğinde meydanda önce saygı duruşu, ardından İstiklal marşı okundu. Kaymakam Hüseyin Öner Atatürk anıtına çelenk sunumu sonrasında, Burhaniye Ayşe Akpınar Kız Teknik Meslek Lisesi Tarih öğretmeni Cafer Yıldız günün anlam ve önemine değinen konuşmayı yaptı. Yıldız konuşmasında şunları söyledi.
Bir devletin temel dayanağı ve ana unsuru millettir. Bu ilkeyi çok iyi özümsemiş olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk bütün faaliyetlerinde milletin düşüncesini ve desteğini önemsemiş, kazanılan her zaferi çok güvendiği Türk milletine mâl etmiştir. 
Vatanımızın işgale uğradığı o kara günlerde kurtuluşu yine halkta görmüştür. Bunun üzerine kurduğu kurtuluş planının fikre safhasını Samsun’da başlatırken, silahlı mücadele safhasını da Burhaniye’nin de içinde yer aldığı Kuva-yi Milliye hareketi tarafından düşmana sıkılan ilk kurşunla başlamıştır. 
Milli mücadele döneminde milletiyle iç içe ve dayanışma içinde olan Ulu Önderimiz düşmanı yurttan atarak, Türk milletine en çok yakışan yönetim şekli olan Cumhuriyeti ilan etmiş. Cumhuriyetin korunması ve yükselmesini Türk gençliğine emanet etmiştir.
Cumhuriyetin ilanıyla birlikte Türk milletini ve devletini çağdaş uygarlık seviyesine yükseltmek ve yaptığı inkılâpların amacına ulaşıp ulaşmadığını bizzat görmek için sık sık yurt gezilerine çıkmıştır.
Bu yurt gezileri çerçevesinde, Atatürk 7 Nisan 1934 tarihinde Ankara’dan hareket ederek Ege gezisine çıkmıştı. Bu gezinin bir amacı askeri nitelikte olup İtalya’nın saldırgan tavrından dolayı esen savaş rüzgarları ihtimaline karşı askeri denetimler yapmak ve Türk Ulusunun kararlı, inançlı güçlü, birlik-beraberlik içinde tek yumruk olduğunu görmeyen gözlere bir kez daha göstermekti. 
İşte bu düşüncelerle başlayan Ege gezisinin İzmir bölümünü tamamlayan Atatürk ve beraberindeki Paşalar, 13 Nisan Perşembe günü Ayvalık’a gelmişlerdi.
Atatürk’ün Burhaniye’ye geleceğini önceden haber alan Burhaniyeliler, heyecan içinde ve kısıtlı imkanlarıyla Atalarını en güzel biçimde karşılama, şükranlarını en iyi biçimde sunabilme gayreti içine girmişlerdi. O gece saat 10’a kadar ellerindeki gaz lambaları ve fenerlerini yakarak bekleyen Burhaniyeliler için bekleyiş çok uzun gelmişti. Zira herkes bir an önce Atasını görmek, sevgi ve saygısını sunmak heyecanı içindeydi.
Nihayet o mutlu anı yaşama vakti gelmiş. Ayvalık istikametinden gelen arabanın ışıkları uzaktan görünmüştü. Odun alevlerinin aydınlattığı kasabaya giren Atatürk’ü, Burhaniyeliler sevgi çığlıkları içinde el sallayarak karşılamışlar; hükümen konağına giren Ulu Önderimizi biraz daha görebilmek için, konağın önüne yığılmışlar, tempolu bir biçimde tezahürat yapmışlardır.
Hükümet konağında biraz dinlenen Atatürk’e halk sevgi dolu bakışlarla ikramlarını sunmuşlardır. Ulu önderimiz M. Kemal Atatürk, kısa süren bu ziyaret ve konaklamasında görmüştür ki; Kuva-yi Milliye ruhu içinde tek yürek olan Burhaniyeliler, Atalarına sonsuz saygı ve bağlılık içindedirler.
Böyle bir ecdadın nesli olarak, bu onur ve gurur günümüzün 85. Yıldönümünde Ata’mızın manevi huzurunda aynı ruh hali ve heyecanı içinde kendisine HOŞGELDİNİZ diyor ve bilmeni istiyoruz ki;
Kurduğun Cumhuriyeti sönmez meşale, başlattığın ilke ve inkılapları yol göstericimiz olarak görüyor, bu yolda son nefesimize kadar çalışacağımıza söz veriyoruz. Bu kararlılığımızı dünyaya haykırıyoruz. 
Konuşmanın ardından 2 öğrenci şiir okurken, Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi kendi hazırladığı koreografiyi ve halk oyunlarından örnekler sundu Törene Burhaniye kaymakamı Hüseyin Öner, Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Garnizon Komutanı topçu yarbay Mumin Erturan, CHP İlçe Başkanı Ergün İnce, İYİ Parti İlçe Başkanı Erdoğan Kahya, AKP ilçe başkanı Feridun Soykök, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.