Ören'de Adrafest Rüzgarı

Ören'de Adrafest Rüzgarı

16.8.2023
Ören-Adramytteion Antik Kenti Kültür Turizm ve Doğa Derneği öncülüğünde bu yıl ilk kez gerçekleştirilen Adrafest, dünyaca ünlü sanatçıları Ören Meydanı’nda Burhaniyelilerle buluştu.
15 Ağustos 2023 Salı günü gerçekleşen Adrafest Festival Akademi Konseri'nde Şef Oğuzhan Kavruk yönetiminde olan orkestra, klasik müzikseverlere keyifli anlar yaşattı.
Keman literatürünün en sevilen eserleri arasında olan İtalyan besteci Vivaldi’nin “Dört Mevsim” konçertoları dört farklı keman sanatçısı tarafından seslendirildi. Cihat Aşkın ilkbahar, Ksenia Milas yaz, Aida Pukake Sonbahar ve Oleksandr Semchuk kış mevsimlerini betimleyen konçertoları seslendirdiler. Seslendirilen konçertolar sonrası Ksenia Milas ve Oleksandr Semchuk sanatseverlere sürpriz yaparak, gösterişli bir keman seslendirmesi yaptılar.
Ksenia Milas ve Oleksandr Semchuk’un keman seslendirmesinin ardından, Cihat Aşkın tekrar sahneye çıkarak Meehae Ryo ile Vivaldi’nin keman ve viyolonsel için RV456 numaralı konçertosunu seslendirdi. Konser Kaptanzâde Ali Rıza Bey’in "Denizde Akşam" isimli eserini genç yetenek Ela Talay’ın şarkıyı seslendirmesi ve Mesut Çaşka’nın ud, Cihat Aşkın’ın keman’ı ile desteklemesi ile son bulurken, keyifli dakikalar yaşayan klasik müzik severler sanatçıları ayakta alkışladılar.
Konser sonrasında Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler adına sahneye çıkan Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban, sanatçılara katılımları için teşekkürlerini sunarak çiçek takdim etti.
Adrafest hakkında açıklamalarda bulunan Ali Kemal Deveciler, "Burhaniye’yi Kültür ve Turizmin başkenti yapmak için var gücümüz ile çalışıyor, Adramytteion kazıları ile üzerinde bulunduğumuz tarihi ortaya çıkarmak için Burhaniye Belediyesi olarak üzerimize düşenleri yerine getirmeye devam ediyoruz. Amacımız tarihi ve doğası ile yaşanabilir bir Burhaniye inşa etmek. Adrafest ile uluslararası arenada sesimizi duyuran ve Burhaniye’mizin tanıtılmasında emeği geçen tüm katılımcılara ve festival destekçilerine şükranlarımı sunuyorum" dedi.