Burhaniye'de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşku İle Kutlandı

Burhaniye'de 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Coşku İle Kutlandı

01.7.2023
İskele Yat Limanı’nda Denizcilik ve Kabotaj Bayramı coşkulu törenlerle kutlandı.
İskele Yat Limanı'nda düzenlenen törenden sonraki yarışmalarda büyük heyecan yaşandı. Geleneksel olarak düzenlenen yağlı direk, ördek yakalamaca ve yüzme yarışmalarına halkın ilgisi de yoğun oldu. Yapılan törene Kaymakam İlyas Memiş, İlçe Emniyet Müdürü Metin Kartal, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Başkan Yardımcıları Oktay Erbalaban ve Tamer Midilli, Türçev İzmir ve Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş katıldı.
Kaymakam İlyas Memiş, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in Türk Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bırakmasıyla başlayan program günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmalar ile devam etti. Başkan Deveciler konuşmasında 1 Temmuz'un önemine değinerek, "Ülkemizde denizciliğin geliştirilmesini amaçlayan “Kabotaj Kanunu” ile bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki haklarımız garanti altına alınmıştır. Bu bakımdan Kabotaj Kanunu, Türk denizciliğinin gelişmesi için bir dönüm noktasıdır.
Bu özel günde, Türk denizciliğinin gelişmesinde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize şükranlarımı sunuyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarihimizin tüm büyük denizcilerini, deniz savaşlarında, deniz kazalarında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, bu mesleğe emeği geçen ve ebediyete intikal eden tüm denizcilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.
Halkın coşkuyla eşlik ettiği yarışmaların ardından, 8-14 yaş grubu küçükler 50 metre serbest stil yüzme yarışında dereceye giren 1. Rüzgar Doruk Karabulut, 2. Kaan Bayrak, 3. İbrahim Kaan Alkaya’nın ödüllerini İlçe Kaymakamı İlyas Memiş takdim etti.
Büyükler 100 metre serbest stil yüzme yarışmasında dereciye giren 1. Serkan Seyhan, 2. Ufuk Okumuş, 3. Mehmet Toprak ödüllerini Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç taktim etti.
Yağlı Direk yarışmasında bayrak kapma yarışında ödülü Arif Sarıkaya kazandı. Kupasını ve altın hediyesini Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler verdi . Denizde ördek yakalama heyecanı da yaşandı bu heyecanlı kovalamaca da ise ödülü Ufuk Çatalbaş kazandı ödülü kazanan Ufuk Çatalbaş ödülünü Burhaniye İlçe Emniyet Müdürü Metin Kartal’dan aldı. Halk Oyunları ekiplerinin yaptığı gösteriler de törene renk kattı.