Burhaniye'de Sinekle Mücadelede Yeni Çözüm

Burhaniye'de Sinekle Mücadelede Yeni Çözüm

29.6.2023

Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne bağlı ilaçlama birimince tüm yıl boyunca süren haşere ile mücadele çalışmalarında, yaz aylarında artan sivrisineklere karşı Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı ile yapılan koordineli çalışmalar ile yeni bir hamle yapıldı.

Standart ilaçlama yöntemleriyle ulaşılamayan dere ve bataklık benzeri yerlere insansız hava aracı (drone) ile ulaşılarak hem sulak alanların dijital ortamda keşifleri yapılırken hem de insan eliyle ulaşılamayacak sulak bölgelere ilaçlama çalışmaları yapıldı.

Bu kapsamda, Ali Çetinkaya Mahallesi'ndeki bataklık alanlar, Havran Çayı, Karınca Deresi ve insan eliyle ulaşılamayacak alanların tamamı ilaçlanıyor. 30 gün kalıcı çözüm sağlayan, Sağlık Bakanlığı onaylı biyosidal içerikli ilaçlarla sulak alanlarda sivrisinek üremesinin önüne geçilerek Burhaniyelilerin ve yaz mevsimini Burhaniye’de geçirecek tatilcilerin keyifli bir yaz geçirmeleri için çalışılıyor.

Haşere ve sivrisinek ile mücadelede drone ile yeni bir hamle yapılırken bir yandan da ilçe genelinde, ekipler tarafından yağmur suyu kanalları, menfezler, çöp konteynerleri, gübrelik alanlar, kanalizasyon sistemleri ve larva üremesinin yoğun olduğu durgun su birikintileri larvasit ilaçlar ile ilaçlanmaya devam ediyor.