Burhaniye'de 19 Mayıs Çokusu

Burhaniye'de 19 Mayıs Çokusu

19.5.2023
 
Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, milletimizin bağımsızlık mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 104. yıl dönümünde; ”19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” Burhaniye’de çelenk töreni ve kutlama programı etkinlikleriyle başladı.
Sabah Cumhuriyet Meydanı’na düzenlenen çelenk töreninde Atatürk Anıtı’na, İlçe Spor Müdürlüğü çelengi bırakıldı. İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Aslan Alparslan’ın gençlerle birlikte Atatürk anıtına bıraktığı çelenk sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile resmi tören sona erdi.
Çelenk töreni sonrası kutlama programı 8 Eylül Stadı’nda devam etti. İlçe Kaymakamı İlyas Memiş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay İsmail İbiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, ilçe protokolü ve vatandaşların katılımıyla dolan statta gençler coşkuyla bayramlarını kutladı.
Günün anlamına yönelik yapılan konuşmalar ve gençlerin günün anlam ve önemine ilişkin okuduğu şiirler sonrası Atatürk’ün Gençliğe Hitabe’si ve Türk gençliğinin Ata’ya cevabı öğrenciler tarafından her bir ağızdan okundu. Okullar arası yapılan yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerinin verildiği etkinlikler farklı dallarda ilk üçe giren öğrencilere de madalya ve hediyeleri İlçe Kaymakamı İlyas Memiş, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay İsmail İbiş, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler tarafından verildi.
Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi’nin halk oyunu gösterisi, Gençlik Spor Müdürlüğü Taekwondo, jimnastik, karete, güreş gösterileri, Halk Eğitim Merkezi’nin halk oyunları gösterisi, aerobik gösterileri ritmin hiç düşmediği etkinliklerde 400 metre atletizm koşusunun yanı sıra okul öğretmenleri tarafından da mini bir konser verildi.
Stattaki kutlama programı çerçevesinde Hasan Akın Anadolu Lisesi bando takımının öncülüğündeki tören geçişiyle ilçe protokolü selamlama gerçekleştirdi. Kutlamalar açılan dev Türk ve Atatürk Bayrağıyla marşlar eşliğinde son buldu.
Burhaniye Belediyesi ve Kaymakamlık tarafından organize edilecek fener alayı etkinlikleri ise; akşam 20.30’de Eski Kütüphane önünden başlayacak gençlik yürüyüşü ile meşaleler eşliğindeki kortej ile Cumhuriyet meydanında saat 21.00’de düzenlenecek konserle devam edecek.