BURHANİYE’NİN PARKLARI YENİLENİYOR

BURHANİYE’NİN PARKLARI YENİLENİYOR

26.1.2023

Burhaniye Belediyesi’nde Başkan Ali Kemal Deveciler’in talimatlarıyla Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmaları aralıksız sürüyor.
“Daha yeşil bir Burhaniye” mottosuyla çalışmalarını sürdüren Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Burhaniye’de ilçe genelinde eş zamanlı olarak çalışmalar yapılıyor.
ÖREN’DE SAĞLIK OCAĞI YANINDAKİ ALANLAR REVİZE EDİLDİ
1720 m2 yeşil alan içerisinde zaman içindeki deformasyonu sebebiyle sürekli arıza veren otomatik sulama sisteminin tamamı değiştirilerek hem su tasarrufu hem de yeşil alanın korunmasıyla ilgili çalışma yapan belediye ekipleri, yürüyüş yollarını da tamamıyla yenilenerek yeşil alanın arttırılmasına yönelik düzenlemelerini tamamladı. Toplam 350 m2 sert zemin ile hazırlanan yürüyüş yolları ile vatandaşların aktivite alanı genişlerken, spor aletleri ve çocuk oyun grubunun bakım ve onarımı yapılarak da açık alanda yapılabilecek sportif faaliyetler için kullanışlı bir alan oluşturulacak.
TULUMBACILAR PARKI BÜYÜDÜ
Bahçelievler Mahallesindeki yaklaşık 7000 m2lik mevcut park alanının arkasında bulunan toprak alan düzenlenerek 750 m2 alan daha yeşillendirildi. Otomatik sulama sistemi ve yürüyüş yollarıyla çalışması tamamlanan alan, parka eklenerek vatandaşların kullanımına sunuldu.
BURHANİYE’NİN ÇAM AĞAÇLARI GENÇLEŞİYOR
Çam ağaçlarının süslediği Melih Ersezen Parkında ise, 3500 m2 yeşil alan içerisinde bulunan çamların gençleştirilmesi amacıyla budamaları yapılarak parkın güneş alması sağlandı. Zeminde yer yer açılmalar ve kurumalar gözlemlenen park içerisinde mevcut yeşil alanların sıfırdan toprak sürümü, tesviyesi yapılarak çam ağaçlarının yaşam alanlarının kalitesi arttırıldı.
Burhaniye genelinde yeşili korumak ve genişletmek için işbaşında olan ekipler, çam ağaçlarının gençleştirilmesi için belirlenen program dahilinde çalışırken aynı zamanda kamu alanında bulunan ağaçların da uyku zamanlarında budama işlemleri gerçekleştirilerek bahar aylarında daha güçlü ve sağlıklı olarak yaşamaları sağlanıyor. Canlının her çeşidinin değerli olduğu Burhaniye’de süs bitkilerinin ve çit bitkilerinin de periyodik budamaları ile bakımları sağlanarak sürdürülebilirliği sağlanıyor.
Revizesi ve bakımı tamamlanan alanları gezen Burhaniye Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Erbalaban yeşil alanların sürdürülebilirliğinin önemini vurgulayarak, “Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda şekillendirdiğimiz program dahilinde ekiplerimiz ile Daha Yeşil Bir Burhaniye için iş başındayız” dedi.