Yılın İlk Meclis Toplantısı Gerçekleşti

Yılın İlk Meclis Toplantısı Gerçekleşti

05.1.2023

Burhaniye Belediyesi 2023 yılı Ocak ayı Meclis toplantısının birinci birleşimi 4 Ocak 2022 Çarşamba günü saat 15.00’te Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Bir önceki meclis karar özetinin tasdiki ile başlayan meclis toplantısında ek gündem maddelerinin gündeme eklenmesi oy birliği ile kabul edildi. Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in başkanlığında toplanan Ocak ayı olağan meclis toplantısında Meclis gündemine geçilmeden gündem dışı söz alan CHP’li meclis üyesi Hasan Metin, Burhaniye merkezde yaşanan otopark sıkıntısı olduğunu belirterek çözüm önerisi olarak eski hastane binasının yerine yapılacak sağlık ocağı ile birlikte katlı otoparkın da yapılmasını önerdi. AKP Meclis üyesi Namık Kemal Gedikoğlu öneriye cevaben yaptığı konuşmasında  “ Eski Hastanenin yerine daha fonksiyonel bir yapının yapılarak Burhaniye’ye kazandırılması için bizler de görüşmeler yapıyoruz” dedi. Yeni yapılacak tüm kamu binalarının bulunduğu parselin tamamının zemin altının otopark olarak planlanması önergesi ise görüşülmek üzere İmar komisyonuna havale edildi. Eski hastanenin yerine yapılacak kapsamlı bir proje ile Ali Çetinkaya projesine de uyumlu olarak Burhaniye şehir merkezinin trafik problemini çözecek ve yeni yaşam alanları kazandırılmasıyla ilgili proje için İYİ Parti’li Meclis Üyesi Bülent Başaran’ın verdiği önerge de İmar Komisyonuna havale edildi.

Başkan Yardımcısı Murat Yazgan, ilçedeki su sorununun çözümü için meclisi bilgilendirdi:

 “ Öğretmenler Mahallesi Muhtarı Nesrin Yıldırım ile birlikte BASKİ’ye yaptığımız müracaatlar neticesinde halkımızı bilgilendirmek isterim; Gömeç’te açılacak yeni su depoları ile Gömeç’e ve Karaağaç’a giden temiz suyumuz şubat ayı sonunda ilçemizde kalacak, Şubat ayı sonunda sorunumuz çözülecek.” dedi.  Belediye arazilerinden, sondaj kuyuları için yer araştırmaları ve tavsiyeleri yapıldığını ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in temaslarıyla da Gömeç’teki su deposunun yapılarak Burhaniye suyunun Gömeç’e giden hattın kapatılarak Burhaniye’ye geleceğini, BASKİ ile işbirliği halinde olunduğunu belirtti.

 Ocak ayı Meclis toplantısında ayrıca denetim komisyonu kapalı oy usulü ile seçildi. Denetim komisyonuna meclis üyeleri Oktay Erbalaban, Hasan Metin, Çiğdem Karasakal Avcu, Cemal Akkılınç, Mehmet Çakır seçildi.  Denetim komisyonun seçilmesinin ardından toplantının ikinci birleşimin 6 Ocak Cuma günü saat 15.00’te yapılmasına karar verildi.