BURHANİYE'DE 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI

BURHANİYE'DE 1 TEMMUZ DENİZCİLİK VE KABOTAJ BAYRAMI COŞKU İLE KUTLANDI

01.7.2022

İskele Yat Limanı’nda Denizcilik ve Kabotaj Bayramı coşkulu törenlerle kutlandı. İskele Yat Limanı’nda düzenlenen törenlerdeki yarışmalarda büyük heyecan yaşanırken, Kaymakam İlyas Memiş ve Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in Türk Deniz Şehitleri anısına denize çelenk bırakmasıyla başlayan program, Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler ’in günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşması ile devam etti: “1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlama Töreninde sizlerle bir araya gelmekten dolayı mutlu ve gururluyuz.  Deniz, taşımacılığın merkezi ve milyonlarca insanın geçim kaynağıdır. Bunlar olmadan uluslararası ticaret de durma noktasına gelir. Bugün, böylesine güçlü bir sektörün ülkemiz içerisinde yük ve yolcu taşıma hakkının sadece Türk vatandaşları ve Türk bayraklı gemiler tarafından yapılmasının kanunla belirlendiği gündür.

 Bugün, Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda birçok imtiyazı sağlandığı , siyasi ve ekonomik özgürlüklerin  elde edildiği gündür.

 Bunun yanında Burhaniye’miz belediyemize ait. Halk plajlarında 4 adet ,clup orient’te 1 adet  olmak üzere 5 adet mavi bayrağa sahiptir.  Ören , Öğretmenler Mahallesi , Bağlarburnu ve Gadana Halk Plajlarımız  dünya standartlarında temizliğe ve güvenilirliğe sahiptir . Temizliği ve güzelliğinin yanı sıra can kurtaran hizmetimiz ile de güvenliğini sağlamaktayız. Ayrıca Pelitköy Gadana ve Bağlarburnu  plajlarımızda halkımıza açık çim alanlar ile ücretsiz ve keyifli bir tatil fırsatı sunuyoruz. Mavi Bayraklı plajlarımız ile turizme hizmet etmek ayrı bir onur kaynağımızdır. Burhaniyemiz uzun sahil şeridi ve hizmet kalitesi ile körfezin incisi    konumuna gelmiştir. Burhaniye’mizi  hiç kuşku yoktur ki daha güzel ve aydınlık bir hale getirmek için; onu deniziyle, kumuyla, doğasıyla, kültürüyle  koruyup güzelleştirmeyi, halkımıza daha kaliteli hizmet vermeyi vaad  ediyoruz.” dedi.        

Programımızdaki çeşitli yarışmalarda yarışacak yarınlarımızın güvencesi sevgili gençlerimize başarılar diliyorum. Gelecek yıllarda büyük uygarlıklara beşik olmuş bu muhteşem Ege’de yeni umut ve başarılara yelken açmanın inancı ile sizleri selamlıyorum.” dedi.                        

  Halkın coşkuyla eşlik ettiği yarışmaların ardından, 8-14 yaş grubu küçükler 50 metre serbest stil yüzme yarışında dereceye giren Deniz Batmaz, Murat Öztürk, Yunus Demir’in ödüllerini İlçe Kaymakamı İlyas Memiş taktim etti.

Büyükler 100 metre serbest stil yüzme yarışmasında dereciye giren Kaan Sarı Altın, Zeynep Doğan, Müslüm Yıkılkan’a ödüllerini Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mustafa Kıraç taktim etti.

Yağlı Direk yarışmasında bayrak kapma yarışında ödülü Ümit Taşköprü kazandı. Ümit Taşköprü’ye kupasını ve hediyesini Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler verdi . Denizde ördek yakalama ve yağlı direkte bayrak kapma yarışlarında büyük heyecan yaşandı. Burhaniye Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları ekiplerinin yaptığı gösteriler de törene renk kattı.