BAŞPEHLİVANLAR BURHANİYE KIZIKLI ARENASINDA GÜREŞTİ

BAŞPEHLİVANLAR BURHANİYE KIZIKLI ARENASINDA GÜREŞTİ

25.6.2022
7. Geleneksel Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Türkiye’nin ünlü pehlivanları kol bağladı. Düzenlenen güreşlerde başpehlivan Fatih Atlı oldu.
Burhaniye’de geleneksel hale gelen Burhaniye Belediyesinin katkılarıyla bu yıl 7.'si düzenlenen Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri nefesleri kesti. 10 kategoride yaklaşık 300 sporcunun katılımıyla yapılan güreşleri yüzlerce kişi izledi.
Türkiye'nin ünlü başpehlivanları Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Fatih Atlı, İsmail Koç, Hasan Cengiz, Ertuğrul Dağdeviren ve Serhat Gökmen’in de katılarak güreş yaptığı müsabakalarda pehlivanlar kıyasıya mücadele etti. Pandemiden dolayı 2 yıldır yapılamayan ve bu sene tekrar Kızıklı er meydanının dolduğu güreşlerin ağası da Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Rıfat Özyolcu oldu.
Kızıklı Kırsal Mahallesinde bulunan er meydanında yapılan güreşlere CHP Balıkesir Milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin başta olmak üzere, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, İYİ parti İl başkanı Özlem Ural, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyelerinin yanı sıra, Burhaniye Kaymakam Refiki Mücahit Enes Yıldız, Burhaniye Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alim Burak Çelik ve Jandarma Karakol Komutanı Serkan İrez ile birlikte İlçe protokol üyeleri ve birim müdürleriyle çok sayıda güreş sever katıldı.
Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Bizim güreşimiz Türkiye’nin en önemli güreşleri arasında yer alıyor. Bizde Türkiye’nin en önemli başpehlivanlarını buraya getirdik. Bu güreşimiz Kıkpınar’ın öncesi son güreş. Tüm pehlivanlarımıza güç kuvvet ve sağlıklı bir güreş diliyorum” dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise gelenekleri yaşattıklarını söyleyerek 20 ilçenin 16’sında güreşlerin düzenlediğini ifade ederek, er meydanına çıkan tüm pehlivanlara başarı dileklerini iletti.
Yapılan müsabakalarda Baş pehlivanlık güreşlerinin final müsabakası Fatih Atlı ile Orhan Okulu ile yapıldı. Kıran kırana gerçekleşen güreşte Fatih atlı 7. Geleneksel Burhaniye Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Başpehlivanı oldu. Daha önce 2014 yılında Kırkpınar Başpehlivanı ve sonrasında 2017 yılında da yine Kızıklı Başpehlivanı olmuştu. Fatih Atlı Kızıklı’da 2022 yılının da Başpehlivanlık kupasını kaldırmayı başardı. Kupasını Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler’in elinden alan Atlı’yı Başkan Deveciler, tebrik ederek kutladı.