Canlar Burhaniye’de Buluştu

Canlar Burhaniye’de Buluştu

18.6.2022

Alevi Kültür Derneği Burhaniye Şubesi Geleneksel Bahar Pikniği Burhaniye’de gerçekleştirildi. Pikniğe katılan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler “Camiler de , Cemevleri de bizim. Cemevlerinin ibadethane olarak sayılması için gerekli adımları düzenlemeleri biz Burhaniye’de Belediye olarak yaptık” dedi.

Alevi Kültür Derneği Burhaniye Şubesi tarafından düzenlenen Geleneksel Bahar Pikniği Burhaniye Belediyesi Ayaklı Piknik alanında gerçekleşti.

Dernek Başkanı Muharrem Keskün’ün öncülüğünde yapılan ve bölgedeki Alevi Dernekleriyle toplum örgütlerinin yer aldığı pikniğe Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler de katıldı.

Piknikte katılımcılara yönelik konuşma yapan Başkan Deveciler, Alevilerin sorunlarını iyi bildiklerini ve bununla ilgili gerek belediye olarak gerekse de millet ittifakı olarak çözüme kavuşturmak için çalıştıklarını ifade etti.

Alevi çalıştayları yapan dinlerle alakalı gazel okuyan iktidarın Aleviler için 20 yıldır bişey yapmadığını vurgulayarak “Kimse seçimi seneye beklemesin bu sene sonunda erken seçimle millet ittifakı ve demokrasi bileşenleriyle birlikte bu sorunların çözümü noktasında iktidar olacağız” dedi.

Alevilerin cenaze hizmetlerinde zorluklar yaşadıklarını söyleyen Başkan Deveciler konuşmasında şunlara değindi “Artık cenaze hizmetlerinizde dini vecibelerinizi yerine getirmek için bu hususta bir bayan arkadaşımızı hem merkez cemevimizde hem de İMKO sitesinde görevlendirdik. Belediye olarak cemevlerimizin ibadethane statüsünde olduğuyla alakalı çalışmalarımızı yaptık. Cemevlerimize ayrıca hem maddi hem manevi desteklerimizi yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz.”şeklinde konuştu.

Daha sonra Alevi dernekleri ve cemevlerinden pikniğe katılan 500’e yakın kişi deyişler ve türküler eşliğinde piknik yaparak eğlendi.

Pikniğe ayrıca Belediye Başkan Yardımcısı Murat Yazgan, Belediye Meclis üyeleri, Edremit Pir Sultan Abdal Derneği, Gömeç Alevi Kültür Derneği, CHP ilçe Örgütü, Sol Parti, EMEP, HDP ilçe örgütü, İHD, Halk evleri, DİSK Emekli Sen Sol Parti ilçe örgütü, SEP, BURÇEP ve bölgede yaşayan canlar katıldı.