Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Bir M2 Zeytinlik İmara Açmadık”

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Bir M2 Zeytinlik İmara Açmadık”

01.6.2022

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, Burhaniye Belediyesinin son zamanlarda zeytinliklerle ilgili karalanmaya çalışıldığı söyleyerek “Göreve geldiğimizden bu zamana kadar Burhaniye’de 1 m2 zeytinlik imara açılmamıştır” dedi. Deveciler, Zeytinliklerin 1993 yılında zeytinlik yasası öncesi imara açıldığını vurguladı.

Burhaniye Belediye Meclisi Haziran ayı ilk oturumunda konuşan Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler meclis gündemine geçmeden yaptığı açıklamalarda Burhaniye'de zeytinliklerin imara açıldığı yönünde basın ve kamuoyunda algı yaratıldığını belirterek, kamuoyunun doğru bilgiyi yetkili kişiden alması gerektiği yönünde açıklama yaptı.

“BİZİ ZEYTİN DÜŞMANI GÖSTERMEK İSTİYORLAR”

Belediyeye ait imarlı zeytinlik arazilerinin bir kısmının 1993 yılı öncesi imara açıldığını kendi dönemlerinde Belediye Meclisi tarafından 1 m2 bile zeytinliğin imara açılmadığını kamuoyunun bilmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal medya üzerinden canlı olarak da yayınlanan meclis görüşmelerinde sürekli bunu belirttiğini sözlerine ekleyen Başkan Deveciler, “Bizi ve belediyemizi zeytin düşmanı göstermek istiyorlar. Şahsım ve ekip arkadaşlarımıza yönelik yapılan bu algı operasyonlarının kamuoyu tarafından bilinmesi gerektiğini düşünüyor, Burhaniye’miz adına yaptığımız her hizmette kamunun menfaatini düşündüğümüzü herkesin bilmesini istiyorum” dedi.

“ PELİTKÖY’DE DE İMARA AÇILAN ALAN YOK”

Ayrıca Pelitköy bölgesinde imara yer açıldığı yönünde de spekülasyonlar yapıldığının altını çizen Başkan Deveciler, “Biz Burhaniye’de sadece bir yeri imara açtık, orası da 30 yıldır imar bekleyen ve Ören’in bina yoğunluğunu alacak olan BUBFA Fakültesi ile Ayaklı’nın olduğu bölge. O bölgeyi imara açtık ama başkaları gibi 5 katlı olarak açmadık. %25 yoğunlukla 2 kat imara açtık ve bu alana bağlı 20 dönüm Belediye hizmet alanını Burhaniye Belediyesine kazandırdık. Belediye hizmet alanlarında sosyal tesisler, öğrenci yurdu, düğün salonu, gençlik merkezi binaları yapacağız. Ayrıca bu alanda Ayaklı Mesire Alanının bitişiğinde 60 dönüm kent parkı da yapıp Burhaniyelilerin hizmetine sunacağız” dedi.

Başkan Deveciler konuşmasının devamında “Söylenen gibi ne Pelitköy’de, ne de Burhaniye’de başka imara açtığımız bir alan yok. Bunun kamuoyunun bilgisine sunuyor. Ters algı yaratanlara itimat etmemelerini rica ediyorum.”diye konuştu.