EVLENDİRME HİZMETLERİ 

MÜRACAAT

1-  Nüfus cüzdanlarının asılları ve fotokopileri (fotoğrafsız kimlikler kabul edilmez)

2- 5‘er adet fotoğraf (orijinal 4,5 x 6 ebatında olmalı, renkli fotokopi kabul edilmez, kadın için; alın ve çene açık olacak, erkek için; baş açık olacaktır ). (6 ay içerisinde çekilmiş olacak)

 

ÖNEMLİ BİLGİLER :

1-Burhaniye içinde oturanların müracaata beraber gelmeleri zorunludur.

2-Evlenecek olan çiftten birinin Burhaniye’de ikamet etmesi zorunludur.

3-Burhaniye’de oturan yoksa bağlı oldukları belediyenin evlendirme memurluğunun birinden ortak izin belgesi almaları gerekmektedir.

4-Kadınlarda boşanma ve eşinin ölümü halinde 300 gün süre geçmelidir ya da aile mahkemesinden Bekleme müddetinin kaldırılması kararı getirmesi şarttır.

5-Kadın, boşanma sonucu kimliğini yenilemelidir.

6-Kız-Erkek 16 yaşını doldurmadıkça evlenemez. Ancak aile mahkemesinden alınacak izin ile evlenebilirler.

7-17 yaşını tamamlayan erkek-kız velinin izni; eğer veli yoksa vasi veya vesayet makamının izni ile evlenebilirler.

8-Soyadını kullanmak isteyen bayanlar bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidirler.

9-Mal beyanında bulunmak isteyenler bu isteğini müracaat sırasında belirtmelidirler. Bu işlem Noterler tarafından da yapılmaktadır.

10-Evrakların geçerlilik süresi 6 aydır. 

YABANCI UYRUKLULAR İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

1-Pasaportlarının Türkçe tercümelerini yaptırıp Noterden tasdik ettirmeleri gerekmektedir.

2-5’er Adet Fotoğraf (orijinal 4,5 x 6 ebatında olmalı, renkli fotokopi kabul edilmez, kadın için; alın ve çene açık olacak, erkek için; baş açık olacaktır)

3-Yabancı uyruklu kadın ya da erkeğin konsoloslukları İstanbul'da ise bekar olduklarına dair Bekarlık Belgesi (Evlenme Ehliyet Belgesi) alıp İstanbul İl Hukuk İşleri Müdürlüğü'ne onaylatmaları gerekmektedir. Eğer konsolosluklar Ankara'da ise aldıkları Bekarlık Belgesini Ankara Dış İşleri Bakanlığına onaylatmaları gerekmektedir.

4-Bazı ülkeler anlaşma gereği Apostile olarak almış oldukları Bekarlık ve Doğum Belgelerini Türkiye'ye getirdikten sonra Türkçe tercümelerini yaptırıp Noterden onaylatmaları gerekmektedir. Bazı ülkelerin vermiş oldukları Bekarlık Belgesi ve Doğum Belgesi çok dilli olduğu için hiçbir yere onaylatmadan direkt müracaat edebilirler. Örnek; Almanya, Avusturya v.s.