Burhaniye Belediyesinin 15’incisini düzenlediği Uluslararası Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin ilk günü Belediye Hizmet Binası önünden kortej yürüyüşü ile başlayarak Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına festival çelengi sunma töreniyle devam etti. Açılış törenine Burhaniye protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.
“ÇİFTÇİMİZ İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI GÖSTERİYORUZ”
Çelenk sunma töreninin ardından Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Festivalinin açılış konuşmasını yapan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Pazar günü son bulacak olan festivalin hayırlara vesile olmasını diledi. Uysal, “ Marmara’dan Akdeniz’e, Kıyı Ege’den, Doğu Anadolu’ya kadar üretilen ve çiftçilerimiz için önemli olan zeytin bitkisinin ve zeytinyağının ülkemize ne kadar katkı sağladığını biliyoruz. Bu bağlamda Burhaniye’mizde de en büyük geçim kaynağı olan zeytin ve zeytinyağımızın halkımıza daha fazla gelir getirmesi zeytincilik üzerine gösterdikleri emeklerin yerini bulması, hem tarımsal ürünlerimizin hem de diğer değerlerimizin ön plana çıkarılması için yerel yönetim olarak elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Burhaniye’nin hayat kaynağı olan zeytinin bereketini kutlayacağımız Zeytin Festivali’miz bu noktada önemli bir misyon da üstleniyor” şeklinde konuştu.
“AMAÇ GENİŞ KİTLELERE ZEYTİNYAĞINI TANITMAK”
Türkiye’de zeytinyağının çok fazla tüketilmediğini belirten Başkan Uysal, “Burhaniye’mizin kaliteli zeytinyağının daha geniş kitlelerce tanınması, tüketilmesi ve kalitesinin artırılması adına Belediye olarak sektörde öncü ve örnek olmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda Burhaniye’mizin markalaşması adına en önemli adımı Belediyemizin kendi zeytinliklerinde elde ettiği zeytinyağları ile yaptık. “Burhaniye Belediyesi Zeytinyağı” markası adı altında Türkiye’nin dört bir tarafında satışını yaptığımız zeytinyağlarımız sayesinde Burhaniye isminin markalaşarak Türkiye’nin değişik yörelerinde birçok ailenin sofrasında yer alıyor. Buradaki ana felsefemiz ise kendi zeytin ağacından topladığımız mahsulleri işlemek, kaliteli ve en değerli ürünleri tüm dünyaya sunmaktır” dedi.
“ZEYTİNYAĞINDA MARKALAŞACAĞIZ”
Burhaniye’nin tarih boyunca farklı kültürlerle sahip bir şehir olduğunu ifade eden Uysal, “ İlçemiz kültürel, gastronomi ve coğrafi değerlerine sahip çıkan turizm destinasyonu olarak markalaşmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Festivalimiz ile hem ilçemizin turizm alanında rekabet gücünü artırmayı hem de Burhaniye’nin zeytin ürünlerini herkese tanıtmayı amaçlıyoruz. Bu amaçla 3 gün boyunca çeşitli etkinlikler ile sosyal, kültürel ve ekonomik hayatımıza kısada olsa hareketlilik getireceğiz ”şeklinde konuştu. Konuşmalardan sonra ise Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halkoyunları ekibi sahne alarak festival açılışını bayrama çevirdiler. 
Açılış töreninden sonra ise Hüsnü Pazarbaşı Kültür Merkezi’nde Zeytinyağlı yemek yarışması yapıldı. 3 kategoriden gerçekleşen yarışmada dereceye girenlere altın ve hediyeler verildi. Zeytinyağlı Yemekler Kategorisinde 1. Kereviz Yemeği ile Meltem Çömlek, 2. Beyaz Barbun ile Münnever Plan, 3.İmam Bayıldı ile Zübeyde Ayşe Çavdar oldu. Zeytinyağlı Börekler kategorisinde 1. Yağlı Pide ile Zübeyde Ayşe Çavdar, 2. Otlu Börek ile Canan Kazan,3. Yağlı Pide ile Meryem Yalçın oldu. Zeytinyağlı Tatlılar yarışması ile 1. Tayinli Kurabiye ile Tuğba Kaçar, 2. Zeytinyağlı Kalburabastı ile Selin Filiz, 3. Kıbrıs Tatlısı ile Hatice Akdeniz oldu.