ALZHEİMER GÜNDÜZ YAŞAM EVİ İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Burhaniye Belediyesinin Sosyal Belediyecilik anlayışı ile Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına yönelik oluşturduğu Gündüz Yaşam Evinden faydalanmak için başvurular başladı.

Sosyal Belediyecilik anlayışı ile 5 yılda birçok projeyi hayata geçiren Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlayacak yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü ile iş birliği içinde yürütülen proje kapsamında Ahmet Akın Kültür Merkezinde oluşturulan yeni sosyal tesiste, alzheimer hastalarının günlük yaşama katılmaları sağlanarak hastalıklarına yönelik birçok uygulama yapılacak. Burhaniye’de yaşayan Alzheimer Hastalarının gündüz yaşam evinden faydalanmaları için ise Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne başvurmaları yeterli. Başvuruların başladığını belirten Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Belediyemiz bünyesinde çalışan hemşirelerimizin eğitimleri tamamlandı. Sosyal tesisimizdeki alt yapının tamamlanması için de az bir süre kaldı. Hastalarımızın ‘Gündüz Yaşam Evinden’ faydalanmaları için başvurularını almaya başladık” diye belirtti.

“Alzheimer hastaları için oldukça faydalı olduğu gibi hastaların bakımını yapan kişiler için de gerekli bir yer”

Gündüz yaşam evi hakkında bilgi veren Başkan Uysal “Alzheimer hastalarına ve hasta yakınlarına yönelik faaliyetlerin sürdürüleceği yaşam evinde öncelikle Alzheimer hastalarının günlük yaşamlarında olabildiğince birilerine bağımsız olmalarını sağlayacak aktiviteler ve sağlık çalışmaları yapılacak. En önemlisi ise yapılan aktiviteler sayesinde hastalığın seyrinin yavaşlatılması sağlanacak. Bunun yanı sıra Alzheimer hastalarına bakım veren kişilere bir nebze nefes aldırılarak ve omuzlarındaki yükleri biraz olsun hafifletilecek.  Ayrıca Alzheimer hastalarına psikososyal ve fiziksel destek verilerek spor yapmaları sağlanacak” dedi. Türkiye’de bu anlamda alzheimer hastalığı ile mücadele edecek çok fazla kurum olmadığını bildiren Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “ailelerimiz bu konuda çekinmesin ve endişe etmesinler. Bu uygulamayı yürüten benzer yerlerde araştırmalarımızı ve incelemelerimizi yaptık. Alzheimer hastaları için oldukça faydalı olduğu gibi hastaların bakımını yapan kişiler için de gerekli bir yer. Gündüz Yaşam Evinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Belediyemizin Sağlık İşleri Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler” dedi.