BURHANİYE’NİN 96. KURTULUŞ GÜNÜ COŞKUYLA KUTLANDI
Burhaniye’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96’ncı yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan kutlamalar; Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Mümin Erturan ve Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Törende; AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, AK Parti İlçe Başkanı Onur Bedir, Başkan Yardımcıları Cemil Bahadır ve Güngör Persil’in yanı sıra ilçe daire müdürleri ve meclis üyeleri de hazır bulundu. 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından; günün anlam ve önemine dair konuşmayı Başkan Necdet Uysal yaptı. Bugün huzur ve mutluluk içinde yaşadığımız bu coğrafyanın 96 yıl önce işgal altında olduğunu ve esaret altında yaşamaktansa ölmeyi tercih edecek kadar onurlu olan Türk Milleti’nin bunu kabul etmesinin mümkün olmadığını ifade eden Uysal, “Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, tarihe ‘İstiklal Harbi’ olarak yazılan kurtuluş mücadelesini başlattı. Atalarımız, ‘Ya İstiklal ya ölüm!’ diyerek çıktıkları bu yolda zafere ulaştı. Kimi şehit düştü, kimi gazi oldu ama ‘Önce vatan’ dediler. Vatanımızı kurtardılar ve bizlere emanet ettiler. Bizler de bu emanete, kanımızın son damlasına kadar sahip çıkmaya devam ediyoruz” diye konuştu,
MİNNET VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ
Konuşmasında 8 Eylül tarihinin, Burhaniyeliler için var oluşla yok oluş arasında bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Uysal, “Bugün, yerel tarihimizin ulusal tarihimize ilham olduğu, ya kurtuluş ya ölüm ahdinin verilişinin günüdür. Bugün, esenlik dolu günleri yaşayan bizlerin, bu cennet vatanı bize emanet eden ecdadımızı minnet ve şükranla anma günüdür. Bölgemizde Kuvva-yı Milliye’nin örgütlenmesini gerçekleştirip, Anadolu’da ilk direniş karargâhlarından biri olarak Ulusal Kurtuluş Savaşımıza omuz veren Burhaniyeliler kendisine bırakılan bağımsızlık mirasını hep korumuş ve bu mirasa layık olmaya çalışmıştır. Kurtuluş savaşımızın büyük komutanı başta Gazi Mustafa Kemal Paşa ve onun silah arkadaşları olmak üzere bugüne kadar bu vatan için kanını dökmüş tüm şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi ise minnet ve şükranla yâd ediyorum” dedi. 
Uysal’ın konuşmasının ardından tören, Şehit Hasan Çoban Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi öğrencilerinin okuduğu şiirlerle devam etti. Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileri ise Burhaniyelilerin büyük beğenisini kazandı. Sabah saatlerinde gerçekleşen kutlamalar, kortej yürüyüşü ve araç geçişiyle sona erdi.
KUTLAMALAR AKŞAM DA DEVAM ETTİ 
8 Eylül kutlamaları, akşam saat 20.00’da başlayan gösterilerle devam etti. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen gösterileri izleyenler arasında, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan da vardı. Burhaniyeliler, gecede sahne alan Kazakistan Halk Oyunları Topluluğu ve Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekiplerinin
gösterileriyle keyifli saatler geçirerek, bayramlarını coşkulu şekilde kutladı.