PEHLİVANLAR 5’İNCİ KEZ ER MEYDANINA ÇIKTI

Burhaniye Belediyesi tarafından bu yıl 5'incisi düzenlenen Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde, finalde karşı karşıya geldiği Orhan Okulu’yu yenen Hüseyin Gümüşalan başpehlivan oldu.

Burhaniye Belediyesi kültür ve spor etkinlikleri kapsamında düzenlenen 5’inci Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kızıklı Er Meydanı’nda gerçekleşti. 318 güreşçinin ter döktüğü etkinlikte; Belediye Başkanı Necdet Uysal, Başkan Yardımcıları Cemal Akkılınç, Cemil Bahadır ve Güngör Persil’in yanı sıra Burhaniye güreş ağası Büyük Avrasya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Çelik ile meclis üyeleri hazır bulundu.

318 pehlivan kendi kulvarlarında çekilen kuralarla rakipleriyle eşleşerek, gün boyunca kıyasıya mücadele etti. Müsabakaların sonunda değişik kategorilerde toplam 56 sporcu madalya aldı. Güreş severler tarafından büyük ilgiyle izlenen müsabakalarda Orhan Okulu ve Hüseyin Gümüşalan arasında kıran kırana geçen final mücadelesinde, Gümüşalan galip gelerek, başpehlivanlığı kazandı. Dereceye giren güreşçilere kupa ve madalyaları törenle verildi. Başkan Necdet Uysal, güreşe katkılarından dolayı Doğan Çelik’e bir teşekkür plaketi takdim etti. Burhaniye Belediyespor Başkan Yardımcısı Yakup Gedik de, Bal Ligi’ne çıkan Burhaniye Belediyespor’a katkılarından ve desteklerinden dolayı Çelik’e bir plaket takdim etti. Türkiye Güreş Federasyonu Balıkesir İl Temsilcisi Raşit Ataş da Belediye Başkanı Necdet Uysal’a ve güreş ağası Doğan Çelik’e plaket verdi. Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi’nin etkinlik için hazırladığı halk dansları gösterisi ise büyük beğeni topladı.

GÜREŞ İHALESİNDE İSİM DEĞİŞMEDİ

Başkan Necdet Uysal, Avrasya Holding Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Çelik, Kepez Yağlı Pehlivan Güreş Ağası Yahsem Korkmaz ve Ege Körfez Taşıma Kooperatifi Başkanı Hasan Ersöz arasında yapılan açık arttırma sonucunda ağalık ihalesi, iş adamı Doğan Çelik’te kaldı. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği etkinlikte Çelik, 4’üncü kez güreş ağası oldu.

GÜREŞ AHLAK DEMEKTİR

Etkinlikte konuşan Doğan Çelik, artık Burhaniyeli olduğunu söyleyerek, “Burada bulunma nedenim Burhaniyelilere ve güreşe duyduğum sevgim. Burhaniye’de olmak benim için her zaman büyük bir keyif. Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne her sene ailemle birlikte geliyoruz. Gençlerimizin, başta güreş olmak üzere her türlü spora yönlendirilmesi kadar güzel bir şey yok. Güreş ahlak demektir. İyi bir birey olmak demektir. Biz de destek olmak için elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.  

GENÇLERİN İLGİSİ MEMNUNİYET VERİCİ

Ata sporu yağlı güreşi, Burhaniye Belediyesi olarak düzenledikleri organizasyonlarla yaşatmaya devam ettiklerini söyleyen Başkan Uysal, müsabakalara her yaştan katılım olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gençlerin güreşlere olan ilgisini görmenin idareciler olarak kendilerini daha çok motive ettiğini belirten Uysal, “Gençlerin ilgisi üzerimize daha çok sorumluluk yüklüyor. Onların moral ve motivasyonlarını en üstte tutmamız açısından destek olmamız gerekiyor. Bu bilinçle ve sorumlulukla güreşlere destek veriyoruz. Organizasyonda emeği geçen herekse teşekkür ediyorum” dedi.