Burhaniye Belediyesi Kent Konseyi 18 Kasım Cumartesi Günü genel kurulunu yaptı. Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal’ın da katıldığı toplantının gündem konuları Ören Adramytteion kazıları oldu.
Burhaniye Belediyesi Kent Konseyi 18 Kasım Cumartesi günü Burhaniye Belediyesi Meclis Salonunda yaptığı genel kurulda ilk olarak Divan Başkanı ve kâtip üyelerini seçti. Daha sonra Burhaniye Ören Mahallesinde yapılan Arkeolojik kazılar hakkında Burhaniye Belediyesi Müze Sorumlusu Arkeolog Esin Mutlu bilgi verdi. Bilginin verilmesinin ardından Kent Konseyi Başkanı Necmi Şengider söz alarak her yıl yapılan arkeolojik kazıların Belediye bütçesinden ayrılan cüzi miktardaki pay ile yapılmasının yetersiz olduğunu gerekirse daha fazla ödenek “BELEDİYE MECLİSİMİZ HARCAMA YETKİSİ VERDİĞİ SÜRECE KAZILARA SONUNA KADAR DESTEK ÇIKMAYA HAZIRIZ”

Şengider’in daha fazla ödenek vurgulaması üzerine söz alan Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Örenimiz bu anlamda çok önemli… Biz burada yapılan çalışmalara ve yapılacak harcamalara Belediye yönetimi olarak kısıtlama gelmesini istemiyoruz. Ancak bizim dışımızda gelişen bürokratik işlemler çok ağır işliyor. Biz devraldığımız çalışmaları hiçbir kesintiye uğratmadan üstüne ilaveler de yaparak devam ettiriyoruz. Belediy Meclisimiz bize yetki verdiği sürece Ören’de bu çalışmaları sonuna kadar desteklemekten de çekinmeyiz. Ancak burada şunu da ifade etmek isterim ki Ören esnafımızın da bu konuda Ören’e sahip çıkması gerekmektedir” dedi. Kent Konseyi Başkanı Necmi Şengider Ören’de Arkeopark ve Müze yapılmasının Ören Turizmine katkı sağlayacağını belirttikten sonra Burhaniye Belediyesi Meclisine; kazıların hızlandırılması, ödeneğin arttırılması ve gerekirse sübvanse edecek firmaların bulunması konusunda öneri verilmesi kararlaştırıldı.